Csehország;koronavírus;

- Koronavírus – Lezárják Csehország határait

Kiterjesztették a kötelező kéthetes házi karantént mindazokra, akik az általuk kockázatosnak minősített 15 ország valamelyikéből térnek vissza. A francia kormány több tíz milliárd eurót fordít a járvány elleni intézkedésekre, és csak száznál kevesebb résztvevővel engedélyezettek a rendezvények.

Külföldi állampolgárok vasárnap éjféltől nem léphetnek be Csehországba, a cseh állampolgárok pedig nem utazhatnak külföldre az új típusú koronavírus terjedése miatt – jelentette be Andrej Babis cseh miniszterelnök a kormány rendkívüli ülése után pénteken Prágában.

„Március 16-tól, tehát hétfőre virradóra minden idegen állampolgárnak tilos lesz belépni Csehország területére, ugyanakkor a cseh állampolgárok nem utazhatnak külföldre”– mondta Babis sajtótájékoztatón újságíróknak.

Kivételt ez alól csak azok az idegen állampolgárok képeznek, akiknek tartós lakhelyük van Csehországban, vagy 90 napnál hosszabb tartózkodásra feljogosító vízummal rendelkeznek.

A kormány kiterjesztette a kötelező kéthetes házi karantént mindazokra a cseh állampolgárokra, akik azon 15 ország valamelyikéből térnek vissza, amelyeket a szükségállapot bevezetéséről hozott csütörtöki kormánydöntés megnevez. Eddig a karantén-kötelezettség csak az Olaszországból visszatérő csehekre vonatkozott. A prágai lapokban megjelent becslések szerint ez az intézkedés mintegy 200-250 ezer személyt érinthet.

A cseh kormány csütörtökön a következő országokat minősítette kockázatosnak:

  • Kína,

  • Dél-Korea,

  • Irán,

  • Nagy-Britannia,

  • Olaszország,

  • Spanyolország,

  • Ausztria,

  • Németország,

  • Svájc,

  • Svédország,

  • Norvégia,

  • Hollandia,

  • Belgium,

  • Dánia,

  • Franciaország.

A korlátozások nem érintik a kamionos teherszállítást, illetve a kamionsofőröket, pilótákat és a szolgálatban lévő vasutasokat, valamint egészségügyi dolgozókat.

A kormány ugyanakkor a szükségállapot idejére munkakötelezettséget rendelt el a szociális szolgáltatásokban az érintett szakközépiskolák és főiskolák diákjai számára. Jan Hamácek belügyminiszter újságírói kérdésre a döntést úgy pontosította, hogy elvi döntésről van szó, a diákok akkor lesznek kötelesek munkába állni, amikor arra szükség lesz.

Marie Benesová igazságügyi miniszter bejelentette, hogy az új koronavírust felvette azoknak a fertőző betegségeknek a listájára, amelyek terjesztése bűncselekménynek minősülhet.

Kérdésre válaszolva Andrej Babis úgy vélekedett,

„várható, hogy a közéleti szigorítások egy hónapig eltarthatnak“.

Csehországban péntek reggel 117 fertőzöttet tartottak nyilván. Két személy állapota súlyos - közölte az egészségügyi tárca honlapján.

A hatályos jogszabályok értelmében a cseh kormány harmincnapos szükségállapotot hirdethet olyan rendkívül súlyos esetekben, amikor nagymértékben veszélyeztetve van a lakosság élete, egészsége, vagyona, vagy az ország rendje és biztonsága. A kormánynak erről azonnal tájékoztatnia kell a képviselőházat, amely felülbírálhatja a döntést. A parlamenti alsóház ugyanakkor dönthet a szükségállapot meghosszabbításáról is.

A francia kormány több tíz milliárd eurót fordít a járvány elleni intézkedésekre

Ugyancsak pénteken Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter közölte: több tíz milliárd eurót fordít a francia kormány az Emmanuel Macron francia államfő által a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésére és gazdasági hatásainak tompítására bejelentett intézkedések finanszírozására.

Edouard Philippe miniszterelnök bejelentette, hogy a koronavírus-járvány lassítása érdekében mostantól csak a száz főnél kevesebb embert vonzó rendezvények tarthatók meg.

„A gyülekezésekre vonatkozó korlátozást száz főre csökkentjük az eddigi ezer helyett. A cél, hogy lassítsuk a vírus terjedését”– mondta a TF1 kereskedelmi televízióban a kormányfő.

„Ez természetesen jelentős következményekkel jár a színházakra és a mozikra” – ismerte el.

„Mindannyiunk érdekében hétfőtől újabb utasításig a bölcsődék, az iskolák, a középiskolák, a gimnáziumok és az egyetemek zárva lesznek. Egyszerű ok miatt: a szakemberek szerint a gyerekeink és a legfiatalabbak terjesztik a leginkább a járványt”– mondta a francia elnök.
Edouard Philippe

Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter pénteken jelezte, hogy az iskolabezárások legalább a tavaszi szünet kezdetéig, azaz április elejéig érvényben maradnak.

„Az eléggé biztos, hogy legalább a tavaszi szünetig tart az iskolabezárás, ami pedig április elején kezdődik. A március végig érintett, aztán majd meglátjuk”– hangsúlyozta.

Elmondta, hogy a gyerekeknek ugyanakkor nem lesz vakáció, az órákat távoktatás formájában interneten szervezi meg a tárca.

Több millió francia a pénteket azzal töltötte, hogy megszervezze a munkavégzést és a gyerekfelügyeletet a jövő héttől, sokan szabadságot vesznek ki, aki teheti, otthonról fog dolgozni. Azon 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelő szülőknek, akik nem tudnak otthonról dolgozni, a munkáltató kérésére automatikusan betegállomány jár hétfőtől – jelentette be Muriel Pénicau munkaügyi miniszter. Azt is megerősítette, hogy a koronavírus-járvány terjedése által leginkább – a turizmusban, a vendéglátásban, a közlekedésben, a szórakoztatóiparban és a kulturális életben tevékenykedő – vállalkozások alkalmazottai kényszerszabadságát teljes egészében kifizeti munkanélküli segély formájában a kormány. Csütörtök estig több mint ötezer francia vállalkozás 80 ezer munkavállalója élt ezzel a lehetőséggel, ami több mint 240 millió euróba került eddig a költségvetésnek.

Az Emmanuel Macron által csütörtök este bejelentetett intézkedéssorozat több tízmilliárd euróba kerül a francia költségvetésnek a gazdasági tárca szerint, s jelentős fordulópontot jelent a járvány kezelésében, amelynek elsődleges célja az, hogy az egészségügyi rendszer lélegzetvételhez jusson, és a kórházak felkészüljenek a várhatóan egyre nagyobb számban kezelésre szoruló idős korú betegek fogadására.

Az államfő gyakorlatilag önkéntes karanténra kérte a 70 évnél idősebbeket és a krónikus betegségben szenvedőket, ugyanakkor jelezte, hogy az önkormányzati választások vasárnapi első fordulójára őket is várják.

Az egészségügyi hatóságok csütörtök esti összesítése szerint a fertőzöttek száma 2876-ra nőtt, ami csaknem hatszázzal több a szerda esti adatoknál, a súlyos esetek száma 129 az intenzív osztályokon, a halottak száma pedig 13-mal 61-re emelkedett.

A nem sürgős sebészeti beavatkozásokat elhalasztását is kérte a kormány azért, hogy minél több lélegeztetőgép álljon rendelkezésre a koronavírussal fertőzöttek ellátására. A francia elnök jelezte, hogy az egészségügyi rendszernek a kormányzat minden szükséges eszközt és anyagi forrást biztosít, „bármennyibe is kerüljön”.

A koronavírus-járvány miatt határozatlan időre felfüggesztették a francia labdarúgó-bajnokság első és másodosztályának küzdelmeit, szombaton elmarad Párizsban a klímamenet nevű tiltakozás, de az üzletek nyitva tartanak.

Brit kormányfőtanácsos: Az önkéntes elkülönítés a leghatékonyabbA brit kormány tudományos főtanácsadója szerint az új típusú koronavírus okozta járvány terjedését úgy lehet a leghatékonyabban fékezni, ha a betegek saját magukat különítik el környezetüktől. A brit kormány a héten életbe léptette intézkedési tervének következő szakaszát, amelynek hivatalosan meghatározott célja, hogy a járvány minél később és minél alacsonyabb szinten érje el csúcspontját. Az iskolák bezárását azonban továbbra sem tervezik. A felülvizsgált hivatalos útmutatás az, hogy mindazok, akik makacs, száraz köhögéssel küszködnek és 37,8 fokos vagy ezt meghaladó lázuk van, legalább hét napra különítsék el magukat környezetüktől, beleértve saját családtagjaikat is. Sir Patrick Vallance, a kormány tudományos főtanácsadója a BBC közszolgálati televíziónak nyilatkozva pénteken kijelentette: az emberek a legnagyobb valószínűséggel családtagjaiktól vagy barátaiktól kapják el a fertőzést, úgy, hogy szűk, zárt térben tartózkodnak velük. Szerinte ezért nincs igazuk azoknak, akik bírálják, hogy a kormány nem rendelte el a nagy tömegeket vonzó szabadtéri rendezvények tilalmát. A főtanácsos szerint ugyanis egy fertőzött ember nagy valószínűséggel adja tovább a fertőzést kis számú más embernek egy kis, zárt térben, nagyon csekély azonban annak a valószínűsége, hogy nagy számban fertőz meg másokat egy nagy, nyitott térben. Ennek ellenére az angol labdarúgó-szövetség (FA) pénteken bejelentette, hogy az angol első osztály, a Premier League, valamint több alsóbb osztály – Championship, League One, League Two – mérkőzéseit április 3-ig saját hatáskörében felfüggeszti. Sir Patrick Vallance szerint az iskolák bezárása azért nem lenne praktikus eljárás, mert a zárlatnak legalább négy hónapig kellene tartania, hogy hatékony legyen, és ennyi időre lehetetlen elszigetelni a gyerekeket. Ráadásul sok gyereket erre az időre szüleik éppen a veszélyeztetett korosztályba tartozó nagyszülőkhöz küldenének – tette hozzá. Luxembourg ezzel szemben úgy határozott, hogy március végéig bezárja az összes iskolát és óvodát, valamint látogatási tilalmat rendel el az idősotthonokban. Gyermekfelügyelet végett a szülők rendkívüli szabadságban részesülhetnek. Xavier Bettel miniszterelnök bejelentette, az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében a kormány betilt minden 100-nál több embert vonzó beltéri, és minden 500-nál több ember érdeklődésére számot tartó kültéri rendezvényt. Azt ajánlotta, hogy az idősek és a betegek kerüljék a tömegközlekedést. Ezzel egy időben a közlekedési eszközökön tilos az első két sor üléseinek használata a sofőrök egészségének védelme érdekében. A kormány továbbá arra szólítja fel a munkáltatókat, hogy támogassák a távmunkát – közölte.