Románia;Szlovákia;Izrael;

2020-03-14 09:45:00

Segíti és fékezi is a kormányalakítást a koronavírus

Netanjahunak a Likud választási győzelme ellenére sem volt esélye kormányt alakítani. Romániában az előrehozott választási reményeket söpörte el a fertőzés.

Korlátozott időre szóló, rendkívüli nemzeti egységkormány létrehozását sürgette Benjamin Netanjahu ügyvivő izraeli miniszterelnök a koronavírus járvány megkövetelte rendkívüli intézkedések miatt. Pénteken meg is kezdődtek a nagykoalíciós tárgyalások, a Beni Gánc vezette Kék-Fehér koalíció nem zárkózott el a Likud vezér javaslatától. Gánc azonban jelezte, hogy ha válságkormány alakul, annak valóban nemzeti egységkormánynak kell lennie, amelyben minden formációnak helyet kell kapnia.

Netanjahu felhívásában úgy fogalmazott, hogy a politikát most félre kell tenni, „a válságot együtt fogjuk kezelni kölcsönös bizalommal” és „együtt számtalan polgárt fogunk megmenteni”. Ám azt is mondta, hogy „a terror támogatói nem lehetnek a kormány részei – sem rendes körülmények között sem vészhelyzetben”, ami viszont azt jelzi, hogy nem lesz egyszerű a válságkormány megalakítása, hiszen Netanjahu kihagyná a Kék-Fehért és Gáncot támogató Arab Listát, amely a lakosság mintegy negyedét képviseli.

Izraelben a rendkívüli intézkedések sorozata ellenére gyorsan terjed a fertőzés. Péntek reggelre 126-ra emelkedett az igazoltan koronavírusos megbetegedések száma. Netanjahunak politikailag kedvez a helyzet, hiszen eddig a Likud választási győzelme ellenére sem volt esélye kormányt alakítani. Izraelnek 2018 decembere óta ügyvivő kormánya van, amelynek élén Netanjahu áll. Azóta három előrehozott választást rendeztek, kettő után nem sikerült kormányt alakítani, a március 2-i voksolás nyomán pedig egy Likud- és Netanjahu-mentes kabinet körvonalazódott. A járvány azonban új helyzetet teremtett. A pártok vasárnap kezdik meg a kormányalakítási konzultációkat Reuven Rivlin államfővel, akinek március 17-ig kell döntenie arról, kit kér fel kormányalakításra. Ugyanezen a napon kezdődik Netanjahu korrupciós pere is, az izraeli média azonban hozzáteszi, hogy csak abban az esetben, ha addig nem zárják be a bíróságokat is.  

Szlovákia példája is igazolja, hogy nem teljesen alaptalan az ezirányú félelem. Ott ugyanis félbeszakadt a Kuciak-gyilkosság nagy nemzetközi érdeklődés közepette folyó pere, amivel egyelőre haladékot nyert a tettét elismerő vádlott. Pozsonyban még a kormányalakítás is szinte észrevétlenül zajlik a járvány árnyékában. Igor Matovic megbízott kormányfő elégedetlenül szemléli az ügyvivő Pellegrini kormány rendkívüli intézkedéseit, s főként azt, hogy továbbra is a voksoláson legyőzött ellenfele van rivaldafényben, mint az ország megmentésén dolgozó első számú szlovák vezető.

Romániában az előrehozott választási reményeket söpörte el a fertőzés. A bizalmatlansági indítvány következtében megbukott Orban-kormány ügyvivőként – és péntektől immár karanténba vonultan – vezényeli a rendkívüli helyzetet. Egyelőre nincs jelentkező a helyére, a megbízott Florin Citu a kormányáról való szavazás előtti órában lépett vissza csütörtökön. Mivel arról általános egyetértés uralkodik, hogy a rendkívüli helyzet felülírja a politikai rivalizálást, egy ideig még hivatalban maradhat Ludovic Orban.