március 15.;Kaposmérő;

2020-03-15 12:41:09

Kaposmérőben megtartották a március 15-ei ünnepséget, a polgármester „így szeretne tiltakozni”

A koronavírus terjedése miatt csak néhány helyen tartottak meg a március 15-i ünnepségeket az országban. Kaposmérőben a polgármester a megemlékezés megrendezésével az ésszerűtlen és aránytalan jogi korlátok bevezetése ellen tiltakozott.

– Köszöntsük tapssal a lovakat! – mondja a szpíker, s bár kissé szürreálisnak tűnik, összecsattan vagy félszáz tenyér a kaposmérői március 15-i ünnepségen. Noha a kormány arra kérte a településeket, a koronavírus-járvány miatt töröljék a hivatalos megemlékezéseket, ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt, Prukner Gábor, a két és félezres somogyi település független, az előző ciklusban még Fidesz-KDNP-s polgármestere már a hét közepén jelezte, nem hajlandó lemondani az ünnepséget.

– Kaposmérőben az 1848-as megemlékezés az ellenkező híresztelés ellenére nem marad el. Remélem, nem egyedül leszek az ünnepségen. Természetesen magam is tájékozódom a koronavírus betegség terjedéséről és éppen emiatt, az ünnepség megrendezésével szeretnék tiltakozni, az aránytalan és ésszerűtlen jogi korlátok bevezetése ellen – írta a helyieknek hírlevelében, melyben jelezte, „így szeretnék tiltakozni a kommunikáció rendszerszintű tömegbefolyásolása, és az internetes népbutító felületek terjedése ellen”. Hozzátette, sajnálja, hogy az iskolásokat központilag tiltották el az ünnepségeken való részvételtől, megfeledkezve a közösségek önrendelkezési jogáról, s nemzeti érzelmű emberként hiszi, „hogy a mai kor hősei azok lesznek, akik ezen az ünnepségen való részvételükkel kinyilvánítják, hogy a 48-as hősök ennél többet érdemelnek”.

A polgármesteri felhívásnak az ünnepség kezdetére 69-en tettek eleget – jellemzően a fellépő óvodások szülei és testvérei, a képviselő-testület tagjai, az óvoda dolgozói, valamint polgárőrök és a sajtó –, s a jó ötven perces megemlékezés végéig még hatan-heten csatlakoztak. A metsző szélben Prukner bő fél órás beszédében Széchenyi Istvánról 1848-49-es szerepéről beszélt, s vont le több tanulságot az akkor történtekből.

– A parlamentben 1848-ban még érdemi viták zajlottak – jegyezte meg beszéde végén –, és még egy Széchenyi Istvánnak is meg kellett méretnie magát a választáson egyéni körzetben. A gróf amúgy a saját vagyonát adta a köznek, én innen, messziről úgy érzem, ma nem így történik…

A polgármesteri beszédet az óvodások műsora követte, végül lóháton megérkeztek a világbajnok, helyi illetőségű lovasíjász, Kassai Lajos tanítványai is…