A fogyasztóvédelem kiemelten ellenőrzi elsősorban a tartós élelmiszerek, fertőtlenítőszerek és háztartási papíráruk ártörténetét és árképzési gyakorlatát a rendkívüli áremelések, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, megtévesztő tájékoztatások kiszűrése érdekében. A hatóság munkatársai szerdán helyszíni vizsgálatot folytattak a Lehet téri piacon – írja a 24.hu.
Az ügy előzménye, hogy a csirkemell ára nagyot nőtt, a Lehel téri piacon szerdán a 2800 forinthoz közelített, a Fény utcai piacon 2250 forintért adták a csont és bőr nélküli filét. Annak ellenére, hogy az utóbbi pár évben nemigen drágult a baromfi, az idén év elején átlagban mindössze 1400 forintba került kilója.
Az okokról a Fény utcai piacon azt mondta a portálnak az egyik árus, hogy 10 kiló csirkemell helyett 2 kilót kapott, miközben a bérleti díjat ugyanúgy ki kell termelnie, így nincs más megoldása, mint árat emelni. A Lehel téren szintén azt mondták az árusok, hogy áruhiány van, és szerintük heteken belül hasonló áron lesz minden.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György szerint a boltosok általánosságban önkényesen nem emelnek árat. Jellemzően akkor nő a fogyasztói ár, ha a beszerzési ár emelkedik, például amiatt, mert hiány van valamiből. Kaptak jelzést drágulásról, de hogy milyen mértékű, az boltonként eltérő. Hozzátette, önmagában az nem bűn, ha a kereskedő árat emel, az a kérdés, hogy miért. A hatóság dolga megvizsgálni, hogy tisztességes volt-e az áremelés.
A területet felügyelő Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nem tud hiányról. A 24.hu érdeklődésére közölte, hogy a kereskedelmi láncok megfelelő tartalékokkal rendelkeznek, a szektor képviselőitől érkező jelzések szerint a folyamatos ellátás továbbra is biztosított. A tárca állandó kapcsolatot tart a kereskedelmi szövetségekkel, az ágazat meghatározó vállalkozásaival, változatlanul türelmet és nyugalmat, az indokolatlan készletfelhalmozás mellőzését kéri mindenkitől.
A minisztérium arra a felvetésre nem reagált, hogy a nyerészkedés, illetve a felvásárlási láz megfékezésére tervez-e valamilyen intézkedést, hatósági ár, esetleg a vásárlásoknál mennyiségi korlátozás bevezetését.
Elmondása szerint nincs hiány hazai alapanyagból, a baromfitermelők, vágóhidak normálisan működnek. Úgy véli, hogy a probléma nem húshiányból adódik, hanem logisztikai természetű gondról van szó.