Reggel tanácskozott az operatív törzs, döntéseket is hozott – mondta Orbán Viktor az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök emlékeztetett, 12 napja rendelték el a válsághelyzetet, a nyilatkozó kutatócsoportok pedig hónapokat, akár egy egész évet ígértek a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésére.
A veszélyhelyzet bejelentése után négy vonalon kell helyt állnunk: katonai, rendőri, egészségügyi és gazdasági vonalon, igazodva a vírus terjedésének szakaszaihoz. Jelenleg már a második, csoportos fertőzési szakaszba, és a tömeges fázis előtt állunk – mondta a miniszterelnök.
Matematikusokat, virológusokat kértek fel a járvány modellezésére: annyit tudhatunk, hogy a hivatalosan ismert 167 fertőzöttnél jóval többen terjeszthetnek betegséget – tette hozzá. Orbán elmondta, a 167-betegből 108 tünetmentes hordozónak számít, 27-en tüneteket is mutatnak, 9 ember válságos állapotban lévő betegnek számít. Heten pedig meghaltak; az áldozatok közül 5-en szív-és érrendszeri betegségben szenvedtek, egy vastagbél-betegséggel, egy pedig más daganatos betegséggel küzdött.
1,5 millió orvosi maszk áll rendelkezésre, napi 27 ezer darabot gyártanak, és ez felfut ma
80 ezerre. Lélegeztető gépekből 2560 áll rendelkezésre, speciális védőmaszkból 129 ezer darab – sorolta a meglévő védőfelszerelés-készleteket Orbán, hozzátéve, reméli, hogy egyre több szállítmány érkezik meg: a kormány a hétfőn leszállított 11 tonnás kínai szállítmány után még tíz repülőnyi felszerelést vár különböző nemzetközi gyártóktól.
66906 kórházi ágy, közel 2600 tábori ágy bevethető, és 24693 orvosi szolgálatra alkalmas munkatárs tud beállni a mentésbe.
Holnap reggeltől minden, intenzív ágy mellett dolgozó orvos és ápoló speciális maszkot kap, aki nem közvetlenül koronavírusos beteg mellett dolgozik, az sebészi maszkot kap, ahogy a vírusgyanúval behozott betegek is – mondta, Orbán Viktor, aki egyúttal megköszönte az egészségügyi dolgozók munkáját.
A rendőri védekezés kapcsán is számokat sorolt Orbán: bevethető, 65 év alatti rendőrből 70205 fő áll szolgálatban, rendfenntartásra pedig több mint 139 ezer embert tudnak bevetni, ide értve a katonákat és polgárőröket is.
Jelenleg több mint 23 ezer hivatásos katona dolgozik, és a nemrég leszerelt vagy tartalékos állományban lévő honvédekkel együtt több mint 43 ezer embert tudnának mozgósítani.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a taxisok után további 81 480 kisvállalkozónak ad június 30-ig mentességet a kormány a kata átalányadó-fizetési kötelezettség alól a koronavírus-járvány miatt. Azt is közölte, hogy a március 1-je előtt keletkezett kata-tartozásokra haladékot adnak; a turizmushoz és a vendéglátáshoz hasonlóan a magyarországi médiaszolgáltatások mentességet kapnak a kieső reklámbevételek miatt; a kilakoltatásokat és a lefoglalásokat, valamint az adóvégrehajtásokat felfüggesztik; és a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat meghosszabbítják.
A következő időszak nehéz lesz, de ezt az erőfeszítést vállalnunk kell, mert így tudunk minél több életet megmenteni: mindenkinek van felelőssége, mert csak együtt tudjuk megoldani a fennálló helyzetet.