Bioritmus;NASA;karantén;koronavírus;

2020-03-24 12:55:00

Tanácsokat adott a karantén elviseléséhez a NASA űrhajósa

A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében jobb otthon maradni, az izoláció elviselésében segíthetnek az amerikai Scott Kelly tanácsai, aki 340 napot töltött a világűrben.

Az egyik legfontosabb dolog, amit a koronavírus-járvány megfékezése érdekében tehetünk, hogy otthon maradunk. Az önkéntes karantént elviselni azonban nem olyan könnyű, mint amilyennek elsőre hangzik, ezért érdemes minden olyan tanácsot megfogadni, ami könnyíthet a helyzetünkön. Az amerikai űrhajós Scott Kelly, aki 340 napot töltött a világűrben a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, a The New York Timesban jelentetett meg egy cikket, amelyben néhány praktikus tanáccsal igyekszik segíteni átvészelni a következő időszakot – írta a hvg.hu.    

Menetrend

Kelly beszámolójából kiderül, hogy az, hogy a NASA lényegében minden percét beosztotta, sokat segített neki az izoláció elviselésében. Oda kellett azonban arra is figyelnie, hogy ne essen át a ló túloldalára: a munka mellett szórakozzon is. A Nemzetközi Űrállomáson erre ugyan korlátozottak a lehetőségek, de a filmnézés és a többiekkel való beszélgetés mindig belefért. Mint írta, az egyik legfontosabb az, hogy az alvási ciklus ne boruljon fel, vagyis a lefekvés és a felkelés ideje is legyen megtervezve és betartva.

Kimozdulás

Önkéntes karantén esetén is szükség van arra, hogy egy kis időt a szabadban töltsünk. Ez szintén nem a világűrben a legkönnyebb megvalósítani, ezért Kelly virágokkal folytatott kísérleteket, a kollégái pedig a természet hangjait játszották le az űrállomáson.

Hobbi

Kelly a szabadidejében sokat olvasott, ami bevallása szerint sokat segített neki. Nekünk van más lehetőségünk is, egy hangszer vagy akár valamilyen alkotás is lefoglalhat, egy darabig.

Naplóírás

Mivel a NASA évtizedek óta kutatja a világűr emberekre gyakorolt hatását, Kelly is naplót vezetett, amibe küldetése szinte minden napján írt valamit. Az űrhajós azt tanácsolja, inkább az érzéseinket, állapotunkat rögzítsük, és ne azt, hogy milyen teendőket végeztünk el éppen. Később érdekes lesz majd látni, miként változott a hangulatunk a bezártság alatt, ráadásul kordokumentumnak sem lesz utolsó a sok feljegyzés.

Beszélgetés

Szerencsére a magányunkban sem vagyunk egyedül, az önkéntes karantén idején is lehet akár videócsevegést is folytatni az ismerőseinkkel, barátainkkal. Kelly szerint lelkileg neki is komoly támaszt nyújtott, hogy beszélhetett a családjával.

Szakértők

Kelly szerint a világűrben az egyik legfontosabb, hogy hallgatni kell a szakemberekre, tudósokra, az ő tanácsaikkal lehet ugyanis életben maradni. A koronavírus-járvány idején is hasonló a helyzet, ezért fontos, hogy csak megbízható forrásból tájékozódjunk, és hallgassunk az orvosokra, járványügyi szakemberekre.