futball;Görögország;

2020-03-27 12:00:00

A hagyományos tv-k babérjaira törnek a görög futballklubok

A görög PAOK labdarúgócsapata saját maga sugározza a hazai bajnoki mérkőzéseit. Az ötlet elsőre őrültségnek tűnt, de úgy néz ki, hamarosan mások is erre az útra léphetnek.

A labdarúgóklubok bevételeinek jelentős részét a közvetítési jogdíjak teszik ki, persze ezek mértéke országonként és klubokként is eltér. Görögországban az elmúlt években teljesen megváltozott a piac működése, ugyanis az állami tulajdonú ERT csökkenteni kívánta azt az összeget, amelyet a hazai bajnokság sugárzására költ. Így lépett a képbe a Nova Sports prémium sportcsatorna, amely kilenc élvonalbeli klub hazai meccseinek sugárzását szerezte meg.

A címvédő PAOK mindkét féllel tárgyalt a 2019/20-as szezon előtt, a Nova a korábbi megállapodásnál 50 százalékkal magasabb összeget, évi 4,9 millió eurót kínált, de a PAOK ennek a dupláját kérte volna – így a megállapodás kútba esett. A klub ezt követően olyat húzott, amelyre senki sem számított, elindította saját fizetős online tv-csatornáját, a PAOK TV-t.

„Az európai fociban mi vagyunk az elsők, akik közvetítő partneri szerződés nélkül, saját magunk sugározzuk a hazai bajnoki mérkőzéseinket. Bennünk volt meg először a kellő bátorság és őrültség ahhoz, hogy ezt megcsináljuk” – mondta Panagiotis Aroniadis, a klub New Media igazgatója.

A tartalomgyártást egy külsős cég bevonásával oldották meg, a mérkőzéseken legalább kilenc kamera van, de a nagyobb rangadók esetében 22-t használnak, s mindent Full HD minőségben sugároznak. A tartalomgyártás és az online fejlesztések extra költséggel járnak, nem beszélve arról, hogy marketingkommunikációval is meg kellett támogatni a projektet, hogy az emberek megértsék, miről van szó. A PAOK TV-n egy mérkőzés megtekintése 4,99 euróba kerül, a „szezonbérlet” 69,99-ért vásárolható meg.

Aroniadis hangsúlyozta, törekszenek arra, hogy a kommentátor ne legyen elfogult a csapat felé, a mérkőzés félidejében és annak végeztével mindkét csapat játékosait, edzőit megszólaltatják – ezzel az ellenfél szurkolói számára is releváns tartalmat kínálnak.

A klub részéről komoly munkát fektettek abba, hogy az otthonokban, a kávézókban és a pubokban is beszereljék a szükséges set-top-box eszközöket. Felállítottak egy telefonos ügyfélszolgálatot is, amelyen keresztül a szurkolók érdeklődhetnek a beállításokról, ha elakadtak – ez különösen a meccsek előtti órákban fontos szolgáltatás.

A klub hivatalos honlapján feltüntették, hogy melyik vendéglátóegységekben elérhető a szolgáltatás, emellett pedig megegyeztek az állami szerencsejáték társasággal, amely üzleteiben elérhetővé tette a PAOK TV-t. Utóbbi azért volt fontos, mert a kisebb településeken problémák vannak az internetlefedettséggel, illetve annak minőségével. Kezdetben nem ment zökkenőmentesen az átállás, volt, hogy egyszerre 15 ezer szurkoló akart belépni a rendszerbe, így előfordult, hogy olyanok is bejutottak a közvetítésbe, akiktől nem vont le pénzt a rendszer, de volt olyan is, hogy azok nem tudtak bekapcsolódni, akik befizették az öt eurót.

A koronavírus-járvány miatt jóformán minden bajnokság leállt, a PAOK viszont ezt az időszakot is terméke fejlesztésére használja, a klub a napokban jelentette be, hogy megállapodást kötött az Amazonnal, amely így tovább bővítette az amúgy sem szerény Prime portfólióját. Az előfizetők itt ugyancsak megszabott havidíj ellenében „fogyaszthatnak” tartalmakat.

Aroniadis konkrét előfizetői számokról még nem számolt be, de úgy fogalmazott, közel állnak ahhoz a bevételi célszámhoz, amit a közvetítési jogokból szerettek volna szerezni, a cél pedig, hogy a következő szezonban 30 százalék növekedést érjenek el. Az Amazonnal történő megegyezéstől az várják, hogy minőségibb tartalmat tudnak majd előállítani, a rendszer pedig stabilabbá válik, azaz nem juthatnak be olyanok a rendszerbe, akik nem fizettek.

Az Amazon folyamatosan növeli jelenlétét a futballpiacon, korábban már többek közt a Manchester Cityről, a Tottenhamről és a Borussia Dortmundról is készített dokumentumfilmet, emellett pedig néhány tucat Premier League-mérkőzését közvetítési jogát is megszerezte.

A PAOK ugyan még csak az út elején jár, a riválisok máris irigykednek, lévén az állami ERT fokozatosan kiszáll majd a futball közvetítésekből, a Nova Sports pedig továbbra sem hajlandó megfelelő piaci árat kínálni a jogokért. Ezért több görög csapat is azon dolgozik, hogy a PAOK-hoz hasonló modellt hozzon létre.