Hollandia;járvány;Svédország;koronavírus;

Stockholm, április elseje. Korlátozásank nyoma sincs

- Betelt a pohár a svéd orvosoknál: a kormány válságkezelő stratégiája katasztrófához vezethet

Több mint kétezer orvos, kutató, egyetemi tanár és más tudományos szakember írta alá azt a petíciót, amely arra szólítja fel a svéd kabinetet, hogy haladéktalanul hozzon szigorúbb intézkedéseket a koronavírus járvány megfékezésére.

Az aláírók között szerepel Carl-Henrik Heldin, a Nobel Bizottság elnöke is. A tudósok szerint a svéd kormány válságkezelő stratégiája katasztrófához vezethet.

Európában a svéd és a fehérorosz vezetés lóg ki az általános válságkezelési sorból, Stockholm mindeddig nem vezetett be szigorú intézkedéseket, csupán ajánlásokat tett a lakosság felé. Sem az iskolákat, sem sportlétesítményeket, sem az éttermeket nem záratta be, csupán az 50 főnél nagyobb tömegrendezvények megtartását tiltja. A petíciót jegyző egészségügyi szakemberek szerint a svéd kormány gyakorlatilag szabadon engedi terjedni a vírust. Stefan Lofven miniszterelnök viszont azt üzente a svédeknek, viselkedjenek felnőtt módjára és ne terjesszenek álhíreket, ne keltsenek pánikot.  Svédországban eddig 5568 igazolt fertőzést jegyeztek, a halálesetek száma 308.

A fővárosi vezetés azonban számol a helyzet rosszabbodásával számol, a hétvégén megnyitják az első tábori kórházat Stockholm egyik elővárosának rendezvényközpontjában. A létesítmény egyelőre 140 beteget tud fogadni, de szükség esetén 600 férőhelyesre bővíthető. 

Hollandiában is forrnak az indulatok, itt az keltett felháborodást, hogy állítólag idős embereket telefonon hívtak fel orvosok azzal a javaslattal, gondolják meg jól, hogy koronavírus fertőzés esetén igénylik-e az intenzív terápiás kezelést, a lélegeztetőgépre kapcsolást. Hollandiában igen kevés az intenzív ágy, olyannyira, hogy alig egy hónappal a járvány kitörése után máris befogadóképessége határára ért a holland egészségügy, Németország már több beteget vett át emiatt. Kormányzati ígéretek szerint vasárnapig 2400-ra emelik az intenzív terápiás helyeket.

Holland parlamenti képviselők Mark Rutte kormányától, adjon magyarázatot arra, mi áll ezen orvosi telefonhívások mögött. Hugo de Jonge egészségügyi miniszter cáfolta, hogy a kormányzatnak bármi köze lenne ehhez. Több orvos és háziorvos pedig azt hangsúlyozta, az ellátási protokoll része, hogy a beteget tájékoztatják a kezelés kockázatairól, például a hosszú ideig lélegeztető gépre kötés kockázatairól is, a beteg pedig korától függetlenül eldöntheti mit vállal és mit nem.

Miután Németországban és Ausztriában, leállt az élet, beszüntették az építkezéseket, vesztegzár alá helyezték a síparadicsomokat, bezárták a cégeket, valóságos népvándorlás indult Szlovéniába, Horvátországba és a többi államba.