diploma;adócsökkentés;mentőcsomag;Palkovics László;

- Csak kinyögték: a kormány beszáll a bérekbe

A munkájukat vesztőket viszont az út szélén hagyják a filléres álláskeresési támogatással. Az egyetemisták és a cégek ingyenhitelt és nyelvvizsga nélkül diplomát kapnak.

Palkovics László innováció miniszter az állami televízióban ismertette a kormány hétfőn bejelentett gazdaságvédelmi programjának részleteit. A legfontosabb bejelentése az volt, hogy a kormány kész három hónapra átvállalni a cégek alkalmazottak bérének 70 százalékát egy később meghatározandó plafonnal és bizonyos feltételek teljesülése estén. A kormány ugyanis azt szeretné, hogy ezek az alkalmazottak ne otthon legyenek, hanem a cég számára valami értékes munkát végezzenek, ez lehet akár valamiféle továbbképzés is. A kormány kész átvállalni a képzés költségének 95 százalékát.

A kutatás-fejlesztés területén működő mérnökök és tudósok bérének 40 százalékát feltételek nélkül átvállalja a kormány, hisz az ő esetükben nem értelmezhető a rövidített munkaerő. A miniszter azt is elmondta, hogy július elsejétől – a korábbi megállapodásnak megfelelően – 2 százalékponttal csökkentik a cégek társadalombiztosítási terhét, a szociális hozzájárulási adót. Az áfa-kifizetéseket is felgyorsítják a normál adózók 30, a kiemelt adózók 20 nap alatt visszakapják a nekik járó pénzt. A társasági adóbevallások benyújtást és befizetést szeptember végéig elhalasztják.

Két jó hír az egyetemistáknak: kiadnak 75 ezer olyan diplomát, amelyek a nyelvvizsga hiánya miatt ragadta be immár évek óta, illetve 500 ezer forintig nulla kamatozású diákhitelt igényelhetnek.

A turizmus fejlesztése érdekében 600 milliárd forintos támogatást nyújtanak a felújítások finanszírozásra, de adót sem kell fizetni, hisz a turisztikai cégeknek bevételük sincs.

A cégek megmentésre a vállalati szektor likviditást biztostó 2000 milliárdos hitelprogramokat indít a kormány. Tőkeprogramok is lesznek, védve a magyar cégeket az ellenséges felvásárlástól. Ezeken a tőkeprogramokon keresztül biztostani működésüket. A cégek kaphatnak támogatás akár külföldi felvásárlásokra.

Palkovics a családvédelmi intézkedések közül a 13. havi nyugdíj újbóli fokozatos bevezetést emelte ki, de azt is bejelentette, hogy meghosszabbítják a családi pótlékra való jogosultságot a veszélyhelyzet végéig. A nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye „természetesen” folytatódik – mondta Palkovics. A miniszter zárszavában elmondta, hogy következő három évben a munkaalapú gazdaság védelmére soha nem látott, a GDP 18-20 százalékát vagyis 9200 milliárdot biztost erre a célra célra – így értendő a csomag nagysága.  

A kormány azonban nem döntött a már munkájukat vesztők támogatásról, nem emelt egyetlen szociális kiadást sem – vagyis is a legkiszolgáltatottabb rétegek nem kapnak semmilyen támogatást. A szociális ellátások negligálása a szegénység növelését vetíti előre. Ezzel szemben komoly előrelépés a bértámogatás – hisz eddig ettől is elzárkózott Orbán Viktor, így legalább van esély arra, hogy azok a cégek, aki eddig nem kezdtek elbocsátásokba meg tudják őrizni munkavállalókat – így a 2-4 hónap múlva a gazdaság újraindítása sokkal gyorsabb lesz. 

Palócz Éva a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Zrt. vezérigazgatója szerint a legfontosabb bejelentés az állami bérkiegészítés bejelentése volt, még akkor is, ha ezt valamilyen csökkentett idejű foglalkoztatáshoz, képezéshez is köti a kormány. A kutató szerint viszont nagyon hiányzik a kormány programjából a szociális láb: egy szó nincs arról, hogy mi lesz a munkájukat vesztett önfoglalkoztatókkal. Rendben van, hogy nem kell katát fizetniük, de abból még nem lehet megélni, ha nem fizetek adót, ha egyéb jövedelem sincs – tette hozzá a kutató. Pénz nélkül maradnak a családok, a gyerekesek az alkalmi munkából élők, pont azok akik eddig is nagyon nehezen életek. Eddig sem állt meg mindenütt a munka segély helyett elv, ha nem volt helyben lehetőség dolgozni, de ma már azok is elveszítették a állásukat, akik a kis borsodi falvakból a fővárosba jártak dolgozni. Ezért nagyon hiányzik egy olyan szociális csomag, amit más országokban szinte mindenütt megléptek, akár egyszeri, akár több havi juttatások keretében – mondta Palócz Éva. 

Minden gyártási tevékenységét felfüggesztette a Boeing, amely kedden a seattle-i után a charlestoni üzemet is bezárta.