olimpia;dopping;

SUKANYA SRISURAT

- A doppingolók jutalma: halasztás

Több mint száz, jelenleg eltiltott sportoló lehet ott elméletben jövőre a nyári olimpián, mert addigra letöltötte büntetését.

Sportolók ezreinek életét és felkészülését borította fel a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott tokiói nyári olimpia. A játékok eredetileg idén július 24-én kezdődtek volna el, ám a koronavírus-járvány miatt a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) nem volt más választása, mint jövő nyárra halasztani az eseményt.

Magyar és külföldi világklasszisok mondták el, hogy egész pályafutásukat meghatározták a négyéves olimpiai ciklusok, úgy időzítették a formájukat - több esetben a családalapítást is -, hogy lehetőleg az olimpián legyenek életük legjobb formájában. Az olimpián részt vevők túlnyomó többsége veszít a halasztással, bár abban mindenki egyetért, ez még mindig sokkal jobb, mintha törölték volna a játékokat.

Lapunk arra volt kíváncsi, kik azok, akiknek jól jött a halasztás. Egyértelműen a nyertesek közé tartoznak azok, akik doppingvétség miatt jelenleg eltiltásukat töltik, ám büntetésük jövő nyár előtt lejár, így nincs akadálya annak, hogy részt vegyenek a nyári játékokon, ha meg tudják szerezni az olimpiai kvótát. Lapunk négy olyan olimpiai sportágat - atlétika, kerékpár, súlyemelés, vizes sportok - vizsgált meg, amelyben sajnos nem ritkák a doppingesetek. 

A nemzetközi sportági szövetségek honlapjain elérhető kimutatások szerint az atlétáknál van a legtöbb nyertese a halasztásnak, összesen 97 olimpiai számban vétkes versenyzőnek jár le az eltiltása idén július és 2021. június 29. (a kvalifikációs időszak vége) között. Ez a szám rengeteg, ám sokan voltak a névsorban, akik eredményeik alapján nagyon messze vannak az olimpiai szinttől.   

A legnagyobb név Valerij Borcsin, az orosz gyalogló olimpiai bajnok volt 2008-ban 20 km-en és van két világbajnoki címe is, idén októberben jár le az eltiltása. Honfitársa, Vlagyimir Kanajkin 2001-ben Debrecenben megnyerte az U18-as világbajnokságot 10 km-es gyaloglásban, majd az U20-as vb-ken is szerzett még egy-egy arany- és ezüstérmet. Kanajkin idén decemberben kapja vissza versenyengedélyét.

A 37 éves rövidtávfutó Julija Alekszandrovna Guscsina a 4x400 méteres női orosz váltó tagjaként a 2013-as moszkvai vb-n arany-, a 2008-as és 2012-es olimpiákon ezüstérmes lett, míg honfitársa, a nála egy évvel idősebb magasugró, Jelena Szleszarenko 2004-ben lett olimpiai bajnok. Mindkettejük eltiltása letelik a vizsgált időszakban, igaz, már korábban visszavonultak.

A kerékpárosoknál huszonöten járhatnak jól a játékok elcsúsztatásával, a legnagyobb név az olasz Alessandro Petacchi lehetne a visszatérők közül, a 46 éves sportoló az egyetlen, aki mindhárom nagy körversenyen - Giro d'Italia 22 első hely, Vuelta 20, Tour de France 6 - nyert szakaszokat, ám már 2015-ben bejelentette visszavonulását. Honfitársa, Stefano Pirazzi egy szakaszt nyert a Girón, 2016-ban összetettben 18. lett az olasz körversenyen, a büntetését jövőre, május 14-én tölti le. Ugyanezen a napon ér véget a szlovén Kristijan Koren eltiltása is, ő nyolc alkalommal vett részt a Tour de France-on.  

A súlyemelőknél tizennégyen kapnák vissza a versenyengedélyüket, itt van a legtöbb nagy név, nyolcan nyertek érmet valamilyen világversenyen. Az ukrán Olekszij Torohtin a 2012-es londoni olimpián aranyérmet vett át, a doppingminták utólagos elemzésénél, újabb eljárással, 2018-ban mutattak ki nála tiltott szert, ezért megfosztották bajnoki címétől. A fehérorosz Sztanyiszlav Csadovicsnak Európa-bajnoki ezüstérme van, a lengyel Tomasz Bernard Zielinski olimpián volt második (2012) és Eb-n (2016) harmadik. Négy évvel ezelőtt a riói olimpián akadt fenn az ellenőrzéseken.

Három thaiföldi női versenyző - Thunya Sukcharoen, Chayuttra Pramongkhoi, Sukanya Srisurat - 2018-ban lettek világbajnokok, lebukásuk után elveszítették első helyeiket. A szintén thaiföldi női emelő, Sopita Tanasan 2016-ban olimpiát, 2017-ben vb-t nyert, ő megőrizhette címeit, mert egy évvel később kapták el, honfitársnője, Rattanawan Wamalun a 2018-as vb-n lett második, ám ő nem tarthatta meg ezüstjét, mert kiderült, ezt az eredményét tiltott szer segítségével érte el.

A doppingesetek magas száma miatt a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség szombaton arról döntött, hogy nem engedi indulni a thaiföldi és malajziai versenyzőket jövőre a tokiói olimpián, a két ázsiai ország szövetségének 21 napja van, hogy fellebbezzen a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál.

A vizes sportok képviselői közül tizenhárman örülhetnek a játékok időpontváltozásának, a legsikeresebb sportolót, a 3 méteres szinkronugrás olimpiai-, világ- és Európa-bajnokát, az orosz Ilja Zsakarovot nem látjuk versenyezni, mert befejezte pályafutását. Az amerikai Conor Dwyer Londonban és Rióban is aranyérmes lett az amerikai 4x200-as gyorsváltóval, augusztus 20-án lejár a büntetése, ha hazája válogatóján ki tudja harcolni az olimpiai indulás jogát, akkor ott lehet Tokióban. A japán Hirosama Fudzsimori Rióban negyedik volt 200 m vegyesen, rövidpályás vb-n 100 és 200 méteren is volt harmadik. 

Jogi szempontból egyikük olimpiai részvételének sincs akadálya, ahogy másnak sem, aki letöltötte eltiltását. 

A Kisvárda labdarúgócsapata a Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában bejutott a döntőbe, kiejtette többek között a Liverpoolt is.