ellenzék;válság;hazugságok;koronavírus;

2020-04-11 08:35:00

A gonosz ellenzék hete

Azt állította Orbán Viktor (a Kossuth rádióban), hogy amikor tömeges lesz a fertőzés Magyarországon, a jelenlegi 2 ezer helyett 7500-8000 intenzív kórházi ágy és lélegeztető gép is kellhet.

Ezzel szemben az eddigi tények azt mutatják, hogy nem kell ennyi. A 67 milliós Nagy-Britanniában az egészségügynek jelenleg 10 ezer ilyen gépe van, és a járvány csúcspontján az egészségügyi miniszter szerint 18 ezerre lehet szükség. A minden jel szerint a krízis alatt legjobban vizsgázó Németországban 25 ezer ez a szám, és még 10 ezret akarnak bevetni, márpedig ott nyolcszor annyian élnek, mint nálunk, vagyis arányaiban mi kétszer annyit tervezünk. Miért is? 

Azt is állította a miniszterelnök (ugyanott), hogy az ellenzéknek még járvány idején sem jár más a fejében, csak az, hogyan tudná gyengíteni a kormányt, és hogyan tudna hatalomra kerülni.

Ezzel szemben a tény az, hogy az ellenzék akkor sem tudná meggyengíteni a kormányt, és pláne hatalomra kerülni, ha a világ legokosabb, legszorgalmasabb és legnépszerűbb embereiből állna. Ehhez ugyanis semmilyen eszköze nincsen. Mindössze javaslatokkal és bírálatokkal bombázza a kormányt, nem pedig különböző robbanószerkezetekkel. Márpedig a kormány ellenőrzésére nemcsak az ellenzéknek, hanem az egész magyar társadalomnak joga van. Szegény, ostromlott kormányunk meg a korlátlan hatalmával valahogy majd csak megvédi magát.  

Azt állította továbbá Orbán (utalva a Pesti úti tömeges fertőződésre), hogy az ellenzék még egy idősotthon üzemeltetésével sem tud megbirkózni, mondjuk polgármesterként.

Ezzel szemben a tény az, hogy az idősotthon üzemeltetése igen, de a fertőzések megállítása nem az önkormányzatok felelőssége, nincs is meg hozzá az eszközük. Amikor az idősotthonban néhányan fertőzöttek lettek, a főpolgármester azonnal felhívta rá a járványügyi hatóság figyelmét és segítséget kért. Ezt olyannyira nem kapta meg, hogy a főváros kényszerűségből magánlaboratóriumokkal végeztetett el több száz tesztet, mire végül az állami egészségügy is bekapcsolódott az ellenőrzésbe. Jellemző a kormányra, hogy az elmúlt napokban több város ellenzéki polgármestere ellen fegyelmit indíttatott, amikor egy-egy, a városukban jelentkező esetre nyilvánosan felhívták a figyelmet, amikor viszont a fertőzés elindul, őket teszik felelőssé. Ezt nevezik járványügyi védekezésnek? 

Azt állította ezenkívül a kormányfő, hogy tartani kell a 2,7-3 százalékos költségvetési hiányt, még akkor is, ha Brüsszel most engedné akár az 5-10 százalékos deficitet is. Szerinte nagy ára lenne a hiány elengedésének, mert aki ezt teszi, azt felakasztják a hitelezők és a spekulánsok.

Ezzel szemben a szomorú gazdasági tény az, hogy ha egy ország ebben a rendkívüli helyzetben nem ad rendkívüli pénzt a munkájukat vesztett tömegeknek és a bajba jutott, de még megmenthető vállalkozásoknak, akkor összeomlik. Ez a rengeteg, új pénz pedig csakis a költségvetésből jöhet, oda meg csak eladósodással érkezhet. Kockázata persze ennek is van, de jóval kisebb, mint ha a kormány nem hajlandó költeni. Nehogy a hitelezők helyett esetleg más akasszon.