Karácsony Gergely;idősek otthona;koronavírus;Sára Botond;

- A kormányhivatal néhány napja még nem talált problémát a fővárosi idősotthonok többségénél

A feltárt hiányosságok között viszont szerepelt a munkaerőhiány évtizedes problémája is.

Újabb dokumentumokat hozott nyilvánosságra Karácsony Gergely főpolgármester, melyek szerinte bizonyítják, hogy a sokat támadott fővárosi fenntartású idősotthonok „mindenben a jogszabályoknak megfelelően működnek.” 

Karácsony - aki pénteken a kormány vírusteszteléssel szembeni ellenállását buktatta le  - most nyolc idősotthonról tett közzé dokumentumokat.

A Pesti úti idősek otthona kivételével mindegyik intézményt a fővárosi kormányhivatal ellenőrizte, és a jegyzőkönyvek alapján egyiknél sem fedeztek fel olyan rendszerszintű problémát, ami miatt eljárást kellett volna indítani – négynél pedig semmilyen hiányosságot sem találtak a szigorú járványügyi ellenőrzés során sem.

„A fő tanulság tehát az: nagyszerű, áldozatos munkát végeznek az idősotthonokban dolgozók, miközben meg kell küzdeniük az egészségügyi és szociális szféra évtizedes magára hagyottságából fakadó gondokkal, például a munkaerőhiánnyal.(…)"

„Nem fogom hagyni, hogy mindazok, akik a járvány elleni védekezés helyett politikai leszámolásba kezdtek, lebecsüljék a dolgozóink erőfeszítéseit és áldozatvállalását” -írta Karácsony Gergely.

A jegyzőkönyvek az Alacskai úti  központi idősotthon és két tagintézménye (Mészáros Lőrinc utca, Virág Benedek utca) , a Baross utcai, a Halom utcai, valamint a kamaraerdei intézmény vizsgálati anyagát tartalmazzák.

Mint kiderül belőlük, hiányosságot csak az Alacskai úti központi otthonban és a Baross utcai intézményben találtak: előbbinél csak a folyosón volt zsilipelési lehetőség az esetleges betegek szobája előtt, és nem különítették még el az egészséges és beteg lakókat - igaz, a felmérés időpontjában nem is volt igazolt koronavírusos beteg az Alacskai úton.

A Baross utcában pedig a védőfelszerelés és a munkaerő hiányát állapították meg. 

A felszereléshiányon a jelenlegi helyzetben szinte lehetetlen segíteni, hiszen a főváros is hetek óta hasztalanul kéri a kormányt, hogy segítsenek nekik védőfelszereléshez jutni; a munkaerőhiány pedig nem ma kezdődött: évek, évtizedek óta sújtja a szociális otthonokat.

A Pesti úti otthont, ahol több mint kétszáz fertőzöttet találtak, nem a fővárosi kormányhivatal munkatársai ellenőrizték: az intézményt előbb a Bajcsy-Zsilinszky kórház főorvosa, majd Müller Cecília országos tiszti főorvos látogatta meg

Egyikük sem talált komoly hiányosságokat, néhány lejárt szavatosságú vagy fel nem matricázott fertőtlenítőszeren kívül – a Pesti út mégis a kormányzati sajtó támadásainak célpontja lett, ezen keresztül próbálják bizonyítani Karácsony Gergely vezetői alkalmatlanságát.

Karácsony többször is hangsúlyozta: amíg a kormány mereven ellenáll annak, hogy csak tesztelt, biztosan gyógyult időseket küldjenek vissza a kórházakból az idősotthonokba, addig nem lehet megfékezni a többi lakó fertőzését sem, a járvány pedig tovább szedi áldozatait a szociális intézményekben.

Hat további repülőgép pedig már a felszállási engedélyt várja Pekingben.