Beindult a pollenszezon; egyre többen tapasztalhatnak kellemetlen allergiás tüneteket. A jelenlegi járványügyi helyzetben fontos, hogy meg tudjuk különböztetni az allergiás reakciókat a légúti megbetegedések, illetve vírusfertőzések, esetlegesen a Covid-19 megbetegedés tüneteitől – mondta Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója.
Az allergia leggyakoribb formája a szénanátha, amely valamilyen belélegzett allergénnel szemben kialakult túlérzékenységi reakció. A kiváltó ok többnyire valamilyen virágport, így általában szezonhoz köthető a jellegzetes tünetek megjelenése. Ilyen az orrviszketés, a tüsszögés, a vizes orrfolyás, a bedugult orr, a torok- és szemviszketés.
A Covid-19 fertőzés szintén a légutakat érinti, azonban a fertőző betegségnek kevésbé jellemző tünete a tüsszögés és a viszketés. Jellegzetesen hirtelen szag- és ízvesztéssel jár, ami allergia esetén csak hosszú idő után alakulhat ki, akkor is csak csökkent, nem pedig teljes szag- és ízvesztés formájában. A fertőzést gyakran kíséri hőemelkedés vagy láz, így amíg ezt nem tapasztaljuk, nem kell koronavírus fertőzésre gyanakodni – tájékoztatott a szakorvos.
Ha a nyálkahártyát valami irritálja, azt a szervezet igyekszik az immunrendszer segítségével eltávolítani. Az ennek következtében kialakuló gyulladás gyengíti a nyálkahártya védekezőképességét, ezért allergiaszezonban érdemes az orvos által előírt gyógyszereket alkalmazni, hiszen ezek hozzájárulnak ahhoz is, hogy az immunrendszer ellenálló maradjon az egyéb légúti megbetegedésekkel szemben – tette hozzá Müller Veronika.
Bár a járványügyi helyzet idején az allergiaszűrések szünetelnek, tünetek jelentkezésekor érdemes kipróbálni a vény nélkül kapható allergiakészítményeket. Ezek hatása már néhány napos használatot követően érezhető. Ismert allergiára a háziorvos személyes találkozás nélkül, e-recept formájában is fel tudja írni a gyógyszert – tanácsolta a szakorvos.
Távkonzultáción is kezelhető
Ha az allergia csak egy kis tüsszögést, szemviszketés vagy orrfolyást okoz, hajlamosak vagyunk nem foglalkozni vele. Pedig a kezdeti enyhe tünetek a később egyre erősebbek is lehetnek, nappal a munkavégzést, éjjel pedig a nyugodt pihenést is zavarhatják. A kezeletlen allergia szövődményeként akár krónikus orrmelléküreg-gyulladás vagy asztma is kialakulhat, illetve újabb allergiák is megjelenhetnek. Gyakoribbá válhatnak a légúti betegségek is, mivel a gyulladt orrnyálkahártya fogékonyabb a fertőzésekkel szemben, az allergiás tüneteket tehát mindenképp kezelni kell – hívta fel a figyelmet Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
Az igazán hatásos, személyre szabott, akár több készítmény egyidejű kombinációját tartalmazó kezelést allergológus tudja összeállítani, most akár az otthonunkból, távkonzultáció segítségével. Erre érdemes felkészülten „érkezni”, azaz célszerű összeírni a kérdéseket, az új tüneteinket, hasznos lehet akár egy tüneti napló vezetése is, amelyben a panaszok gyakoriságát és azt is rögzíthetjük, ha köthetőek valamihez a tüneteink. A szakorvos azt is tanácsolja, készítsünk listát a rendszeresen szedett gyógyszereinkről és táplálékkiegészítőkről, vitaminokról. Mérjük fel a gyógyszerek mennyiségét, hogy ha valamelyikből kevés van, receptet is kérhessünk. A tünetek alapján lehet, hogy laboratóriumi vizsgálatok elvégzésére is szükség van. Ezt személyesen, az előírások betartása mellett lehet megtenni, de lelet kiértékelése és a kezelés további beállítása már folytatódhat az online térben.