Az április elején ismertetett gazdaságmentő akciótervnek megfelelően a keddi Magyar Közlönyben meg is jelentek azok a rendeletek, amelyek a bankokra és a kereskedelmi láncokra kivetett különadókat tartalmazzák, és amelyektől összesen 91 milliárd forint pluszbevételt remél az állam – írja az Index.
A rendeletek május elsején lépnek hatályba, így a május végén fizetendő adóelőlegbe már ezeket a tételeket is be kell számolni.
Az új adó sávos rendszerben működik, vagyis minél nagyobb egy cég bevétele, annál nagyobb mértékben kell adót fizetnie - derül ki a Pénzügyminisztérium vonatkozó közleményéből is. A kereskedelmi cégekre vonatkozó adó pedig független az értékesítés módjától, vagyis vonatkozik a netes kereskedőkre is, de csak a legnagyobb cégeknek kell ilyen adót fizetniük.
Kereskedelmi kedvezmények
500 millió forint alatt: nincs és bevallást sem kell ehhez kitölteniük,
500 millió - 30 milliárd forint: 0,1 százalék,
30 - 100 milliárd forint: 0,4 százalék,
100 milliárd forint fölött: 2,5 százalék.
Van némi könnyítés a rendszerben - mutat rá a hírportál. „Tekintettel arra, hogy az adóelőleg összegét a korábbi üzleti év nettó árbevétele alapján kell kiszámítani, egy speciális, adóelőleg-mérséklési rendelkezés segíti azokat a cégeket, amelyeknek az adott hónapban a kereskedelmi forgalmuk az előző év azonos időszakához képest legalább 40 százalékkal esett vissza. E mellett természetesen előzetesen, még az előleg fizetésének határideje előtt, az általános adómérséklési kérelem is benyújtható, ha a koronavírus-járvány olyannyira csökkentette a bevételt, hogy a különadó nem éri el az adóévben fizetendő adóelőleg összegét" - írja a PM közleménye.
A bankok visszakapják a befizetést
A bankok esetében nincsenek sávok, viszont a közleményben megbújik az az információ, hogy pár év alatt a most befizetett visszakapják a cégek.
A pénzintézeti cégeknél a fizetendő adó mértéke az adóalap - vagyis a módosított mérlegfőösszeg - 50 milliárd forint feletti részének 0,19 százaléka. A bankok járványügyi különadóját egy erre célra kialakított nyomtatványon elektronikusan kell bevallani 2020. június 10-ig.
A bankoknak három egyenlő részletben kell befizetniük az összegeket:
az elsőt 2020. június 10-ig,
a másodikat 2020. szeptember 10-ig,
a harmadik részletet pedig 2020. december 10-ig.
A bankok ezt az összeget - a következő öt évben egyenlő mértékben levonva a bankadóból – visszakapják- írja az Index által idézett közleményben a pénzügyi tárca.