Még a húsvétot követő napokban sem árt felidézni, korántsem öncélúan, egy talmudi intelmet: "Vigyázz a gondolataidra, mert szavakká formálódnak!/ Vigyázz a szavaidra, mert tettekké válnak!/ Vigyázz a tetteidre, mert szokásoddá lesznek!/ Vigyázz a szokásaidra, mert formálják a jellemed!/ Vigyázz a jellemedre, mert az irányítja a sorsodat!"
A dörgedelmes szavak Matolcsy György jegybankelnöktől származnak, aki a tavalyi Közgazdász Vándorgyűlésen találta meg a - számára - megfelelő alkalmat arra, hogy örök vetélytársát, Varga Mihály pénzügyminisztert leckéztesse. Akkor, 2019 szeptemberében azon akasztották össze a bajszukat, hogy az MNB elnöke szerint az "aranykornak nincs vége, még csak most kezdődik," ezzel szemben a pénzügyér azt találta mondani, hogy "2012 óta nem voltak ilyen pesszimisták a várakozások, ez kétségkívül hozzájárul ahhoz, hogy mindenki lassulásról beszél, a Google-ban a recesszió szó egyre inkább az élre tör a kereső programokban."
Alig fél esztendő múltán aligha kétséges, hogy pénzügyi életünk két legfontosabbnak tekintett személyisége közül melyikük helyzetértékelését igazolta az élet. Visszautalni rá is csak azért érdemes, mert Varga Mihály szavaiból világosan kirajzolódott, hogy a 2020-at a kormány eleve a gazdaság lelassulása évének tekintette. Már hónapokkal a koronavírus okozta világjárvány kitörése előtt! A termelés és a szolgáltatások teljesítményének mostani kényszerű eróziója már egy eleve lassuló növekedési ütemre rakódott rá.
Éppen ezért (az elmúlt évtizedben már sajnálatosan megszokott módon) Matolcsy György ismét a fellegekben jár, amikor a jelenlegi vészterhes időkben a jövőjükért aggódó vállalkozókat és családokat azzal próbálja megetetni, hogy a kormányzati és jegybanki válságkezelő intézkedések megteremtették a gazdasági, pénzügyi biztonságot Magyarországon, a GDP idén 2-3 százalékkal nő. Ez a kijelentés merész, mert a 2008-2009-es gazdasági világválsággal szemben most egyetlen kormány sincs, amely fel merné tételezni, hogy akad olyan ország, amelyet ne csapna meg a recesszió szele. Varga Mihály is azt nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek, hogy a kormány 3 százalékos recesszióval számol 2020-ra.
Előfordul, hogy egy jegybank-elnök és a pénzügyminiszter szemlélete különbözik egymástól, de egy ilyen mértékű differencia hungarikumnak számít. Két hete még azt mondhattuk volna, hogy megengedhetetlen, hogy gazdasági stratégiánk meghatározó személyiségeinek látásmódja ennyire más legyen. De időközben a miniszterelnök a viaskodó feleknek megüzente: szereposztásbéli változtatást hajtott végre. A foglalkozáspolitikát, a felsőoktatást, vagy az MTA kutatóintézeti hálózatát is maga alá gyűrő Palkovics László innovációs és technológiai miniszter felel majd a gazdaságstratégia kialakításáért is. A jegybank-elnöknek és a pénzügyminiszternek csak a háttérember szerepe jut.
Csak az a kérdés, hogy a legközelebbi közgazdászfórumon Matolcsy György kinek fog beolvasni. Palkovics László akadémikus gépészmérnök ugyanis.