Minél idősebbek az orvosok és az ápolók, annál hátrányosabb helyzetben van egy ország a koronavírus elleni küzdelemben, hiszen a veszélyeztetett korban lévő gyógyítókat hátrébb kell vonni a frontvonalból (Magyarországon a 65 évesnél idősebb egészségügyi dolgozók nem találkozhatnak páciensekkel).
Az Eurostat adataiból a penzcentrum.hu az olvassa ki, hogy Magyarországon az orvosok és nővérek több mint 37 százaléka elmúlt 50 éves. Azaz a 2002 ezer egészségügyi dolgozóból 75 ezer lépte át ezt a korhatárt. Nagyobb részük pedig 65 év feletti, hiszen az EMMI adatai alapján 15 ezer doktor és 30 ezret is meghaladó szakdolgozó töltötte be a 65. életévét. Azaz a gyógyítók ötöde kiesett.
Ebből kiindulva Európában most több százezer egészségügyi dolgozó nem mozgósítható (vagy csak részben, ugyanis távkonzultációra az idős orvosok is bármikor bevethetőek).
A Eurostat adatai szerint Bulgáriában a legrosszabb a helyzet, ahol az orvosok mintegy 56 százaléka múlt el 50 éves. A vírus európai gócpontjának számító Olaszországban több mint 45 százalék az idősödő doktorok és nővérek aránya. A legjobban a térségben Szlovénia áll, itt ugyanis a gyógyítók alig negyede lépte át az 50 éves korhatárt.