Kína;Donald Trump;koronavírus;

2020-04-16 08:25:00

Rossz, rosszkor

Nincs olyan nemzetközi szervezet, amely teljesen mentes lenne a bürokráciától, elszámolási vitáktól, politikai befolyástól. Nyilván a WHO, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete sem tökéletes intézmény. De 1948 óta eredményesen küzd a világ egészségügyi helyzetének javításáért, a védőoltások terjesztéséért, a járványok leküzdéséért, a malária felszámolásáért és hasonló nemes célokért. Politikai kérdésekben, mint minden ENSZ szervezet, a WHO is tojástáncra kényszerül a nagyhatalmak között, de szakmai kompetenciáját nem szokták kétségbe vonni. Ezekben a hetekben különösen fontos a szerepe, hiszen a koronavírussal szembekerült nemzeti hatóságok egyfajta szakmai zsinórmértékként tekintenek az állásfoglalásaira. Hiszen egy világjárvánnyal szemben végképp nem lehet csak nemzetállami szinten védekezni.

Ezért felháborító, hogy Donald Trump amerikai elnök éppen a világjárvány csúcspontján kezd propaganda hadjáratot a WHO ellen, felfüggesztve annak anyagi támogatását is. Az indoklás eleve ellentmondásos, az ő esetében pedig egyértelműen nevetséges. A kínai hatóságok 2019 végén néhány hétig valóban nem tudták, vagy nem akarták felismerni a világjárvány lehetőségét a koronavírus új típusában. De 2020. január 5-én már jelentették az új típusú, járványos betegséget a WHO-nak. Az pedig február 11-én arra szólította fel a kormányokat, hogy a "'lehető legagresszívabb módon" küzdjenek a vírus ellen. Trump elnök azonban még hetekkel később is "hoax"-nak, kacsának nevezte a vírust, amellyel szerinte a demokraták ijesztgetik az amerikai lakosságot. Ezért ő az utolsó a világon, akinek bármilyen erkölcsi joga van a WHO bírálatára.

Sok jel mutat arra, hogy az amerikai és brit jobboldal arra készül, hogy a vírus csillapodtával új hidegháborút indítson Kína ellen, s a WHO elleni támadás ennek a főpróbája. Pedig ez a világjárvány ismét bebizonyította, hogy mindannyian ugyanazon a bolygón élünk, és békés együttélésre vagyunk kényszerítve. Kína belpolitikai helyzetét nyilván lehet bírálni. De a hidegháború, ahogy a történelem többször bebizonyította, nem tágítja, hanem tovább szűkíti a szabadságot, az emberi jogokat a „front” mindkét oldalán.

A szerző publicista, volt európai parlamenti képviselő