Rendőri jelenlétet kér az oktatásirányítás az iskolák területére, így akadályozva meg az érettségiző diákok csoportosulását – erről Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár beszélt az operatív törzs tájékoztatóján. A rendőrök nemcsak az épületekben, hanem az iskolák környékén is jelen lesznek.
A kormány szerdai ülésén döntött arról: a koronavírus-járvány ellenére megtartják az idei érettségiket, igaz, csak írásbeli vizsgák lesznek, szóbelikre csak kivételes esetekben kerülhet sor (például az írásbeli alóli felmentés vagy olyan tárgyak esetében, ahol csak szóbeli van). Szintemelő vizsgákat csak azok tehetnek, akiknek erre a felsőoktatási felvételinél szükségük van. A vizsgákat május 4-21. között bonyolítják le. Aki nem akar most érettségizni, az őszi vizsgaidőszakban is lehetősége lesz vizsgázni.
Maruzsa Zoltán elmondta: a vizsgák teljes értékűek lesznek, ezt kormányrendeletben is rögzítik. Bár a nyelvi tantárgyak esetében is csak írásbeli lesz, a nyelvvizsga átváltásánál ezt is komplex vizsgának tekintik. A jelentkezések módosítására is van lehetőség, például ha valaki emelt szintű érettségire jelentkezett korábban, de most mégis inkább középszinten vizsgázna, változtathat.
Az államtitkár biztosított mindenkit, lesz elég terem a vizsgákhoz, bővíteni fogják az érettségiztető intézmények körét is. Egy teremben maximum tíz fő tartózkodhat, a másfél méteres távolságot meg kell tartani. Ha öt főben maximalizálták volna az egy teremben tartózkodók létszámát, az sokkal több felügyelőtanár bevonását jelentette volna. Az államtitkár szerint így is legalább hatezer tanárra lesz szükség. A fertőtlenítés minden épületben kötelezően megvalósul, a diákoknak, tanároknak maszkot is biztosítanak, de a viselésük nem lesz kötelező. Igény esetén biztosítanak kollégiumi szállást, egy szobában egy diák tartózkodhat.
Ha valaki külföldről érkezik Magyarországra az érettségi miatt, biztosítják számára a határátlépést, nem kell kötelezően kéthetes karanténba vonulnia. Az érettségiző diákokat nem fogják az iskolák bejáratánál tesztelni, de aki rosszul érzi magát, s különösen ha felsőlégúti megbetegedése van, ne menjen vizsgázni. A ballagásokat nm fogják megtartani. Az államtitkár kitért arra is: hasonló intézkedések történtek az érettségik ügyében Ausztriában, Németország több tartományában. Finnországban már túl is vannak az írásbeliken, Szlovákiában csak szóbeliket tartanak, Dániában írásbelit és szóbelit is. Maruzsa szerint a magyar kormány döntése illeszkedik az uniós gyakorlatba.
Az érettségikről szóló kormányrendelet csütörtök éjjel lett nyilvános, ebből kiderült az is: ha az írásbelin valaki nem érte el a megfeleléshez szükséges 25 százalékot, de vizsgateljesítménye nem lett alacsonyabb 12 százaléknál, szóbeli vizsgát tehet.
Szakszervezet: végezzenek vírustesztet mindenkin, aki részt vesz az érettségiben
Ha a kormány ragaszkodik az írásbeli érettségi május 4-i kezdési időpontjához, minden olyan személyt teszteljenek, aki a középiskolai érettségiben részt vesz. Csak azok vizsgázhassanak, illetve vehessenek részt, működhessenek közre a folyamatban, akiknek vírusteszt-eredménye negatív – olvasható a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) pénteki közleményében. Mint írták, nem tartják elégségesnek az érettségiben részt vevő személyek (diákok, pedagógusok, technikai személyzethez tartozók) élet- és egészségvédelme érdekében tett biztonsági intézkedéseket. Emlékeztettek: március 16-ától éppen azért szünetel a hagyományos tanítás, mert a tanulók kiemelten vírushordozók. Jelezték: ha a kormány nem teszteli az érettségi folyamatában részt vevő személyeket, minden esetleges megbetegedésért vállalnia kell a felelősséget.
CKP: az írásbelik ne kezdődjenek május 4-én
A Civil Közoktatási Platform (CKP) megdöbbenéssel és felháborodással fogadta az érettségivel kapcsolatos kormánydöntést, amely az érettségi írásbelik időpontját az aktuális járványügyi helyzettől függetlenül május 4-től kezdődően jelölte meg. Mint közleményükben írták, az érettségi időpontja jelen vészhelyzetben a járvány aktuális állapotának függvénye kell, hogy legyen. Nincs semmilyen indok, amely felülírhatná a veszélyeztetettség elkerülésének szempontját. Szerintük kormánydöntés, illetve a vonatkozó kormányrendelet semmilyen mértékben nem felel meg a biztonságosság követelményének, és meg sem próbál kreatív módszereket alkalmazni a rendkívüli helyzetben megszervezendő érettségik ügyében.
A kormánytól azt követelik:
az írásbelik ne kezdődjenek el május 4-én,
ha a kormányzat döntött egy adott alternatíva mellett, a részletek kidolgozásába vonják be az érettségiztetésben tapasztalattal rendelkező szakembereket, szakmai szervezeteket, ezzel biztosítva a biztonság, igazságosság és méltányosság szempontjainak lehető legjobb érvényesülését,
amennyiben a kiválasztott konstrukció kellően előkészített, az érettségi lebonyolítható abban az időpontban, amikor a járványügyi helyzet megengedi.