gazdasági válság;Chikán Attila;koronavírus;

2020-04-20 16:17:39

„Kegyetlen szelekció megy végbe:” Chikán Attila a járvány gazdaságra gyakorolt hatásáról

A sorozatos leépítések a magyar gazdaságot gyengítik. Életben kell maradjanak az emberek, hogy aztán talpra állíthassák az országot – figyelmeztet az  első Orbán-kormány gazdasági minisztere.

Hosszú interjút készített a 24.hu Chikán Attila neves közgazdásszal, aki 1998 és 1999 között az első Orbán-kabinet gazdasági miniszteri posztját is betöltötte.

Chikánt a koronavírus társadalomra és gazdaságra gyakorolt hatásáról kérdezte a hírportál, a 76 éves MTA-tag professzor pedig nem fukarkodott az erős szavakkal: mint a kialakuló válsághelyzetről fogalmazott: 

Szerinte az államnak most gyors segítséget kell nyújtania a cégeknek, hiszen a krízis miatt különösen a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalkozók kerülhetnek kilátástalan helyzetbe. Többségüknek nincs számottevő mozgósítható tartaléka, sokan eladósodtak a fejlesztés érdekében. Ha meg akarják tartani az embereiket, a termelést, akkor gyakran a személyes vagyonukból kell bepótolni.

Ha nem érkezik állami segítség, ezek a vállalkozások el kell bocsássák embereiket, és a helyzet normalizálódása után nincs honnan elindulni. Viszont, akik megtalálják a túlélés módját, azok megerősödve kerülnek ki a válságból.  

– fogalmazott a közgazdász, aki fontosnak tartaná, hogy a kormány válságkezelő programjában egyszerre érvényesüljenek a szociális gondoskodás és a gazdaságfejlesztés szempontjai, a túlélési periódusban koncentrálva a szociális szempontok prioritására. A majdani gazdaságélénkítésben majd azokat kell támogatni szociálisan is, akikben nagyobb gazdasági potenciál rejlik. 

„(…) most a szociális gondoskodás az első. Magyarországon már eddig is százezrek éltek lehetetlen helyzetben, s milliók méltatlan viszonyok között. Erre jött a koronavírus az elbocsátásokkal. Egyre nő a szociális ellátásra szorulók száma”

mondta Chikán. A gazdasági szakértő ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi helyzetben a társadalmi robbanás veszélye megnő. És az is biztos, hogy további tér nyílik a populisták előtt épp úgy, mint a központosított, akár diktatórikus álmokat szövögető politikusok előtt. Az interjút, további erős állításokkal, ide kattintva lehet elolvasni.