oktatás;nyelvvizsga;

Képünk illusztráció

- Május elején kezdődhetnek az online nyelvvizsgák

Az otthoni vizsgalevezetésre az a négy központ adhatott be kérelmet, amelyiknek már volt akkreditált számítógépes vizsgarendszere.

Négy vizsgaközpont kaphat lehetőséget az Oktatási Hivataltól a számítógépes nyelvvizsgáztatásra – értesült a Magyar Nemzet. A kormányközeli lap azt írja, várhatóan már május elején megkezdődhetnek az akkreditált online, otthoni nyelvvizsgák.

Rozgonyi Zoltántól, az Euroexam International vezetőjétől úgy tudják, már most tízezer felett van a koronavírus-járvány miatt elmaradt vizsgákra jelentkezők száma, és további több tízezren várják az online vizsgalehetőséget. A szakember tájékoztatása szerint az otthoni vizsgalevezetésre az a négy központ adhatott be kérelmet, amelyiknek már volt akkreditált számítógépes vizsgarendszere. Ezek az ITK-Origo, az Euroexam, az iTolc és a TIT-iXam.

– Többségük már a múlt héten benyújtotta az akkreditáció kibővítésére vonatkozó kérelmet, amit nagyon gyors eljárásban, maximum nyolcnapos határidővel hagy jóvá az Oktatási Hivatal. A döntés várhatóan ezen a héten, sőt talán egy-két napon belül meglesz – fogalmazott Rozgonyi.

Németh Sándor, az Euroexam kommunikációs tanácsadója a lapnak elmondta: az otthoni, online vizsgáztatás legkritikusabb pontja a biztonság, vagyis hogy miképpen küszöböljék ki a csalást. Ehhez azonban megvannak az eszközök, ilyen például, hogy a vizsgázó laptopjának beépített kameráján keresztül egy felügyelő nézi a vizsgázót munka közben, egy másik, kamerával felszerelt okostelefonnal pedig a környezetet is figyelik. Kiemelte, hogy a szóbeli vizsgáknál már régóta nem ismeretlen az online módszer.

– Két hete magam is úgy vizsgáztattam le egy Londonban élő magyar fiatalt, hogy a szóbelijét a Zoom platformon keresztül bonyolítottuk, videós kapcsolatban. Az illető ellenőrzött körülmények között ült egy kamera előtt, a vizsgáról készült felvételt pedig a nyelvvizsgaközpont megőrzi, így az szükség esetén később is visszanézhető, ellenőrizhető – magyarázta a szakember. A típusfeladatok nem változnak, az online térben vizsgázóknak is ugyanarra kell készülniük, mint a hagyományosan vizsgázóknak. Próbavizsgák egyébként már most is elérhetők, lehet gyakorolni.

Németh Sándor kitért arra is, hogy az Euroexam igényfelmérést készített az online nyelvvizsgákról. A több mint háromezer fiatal megkérdezésével zajló kutatás szerint tízből kilencen szívesen kipróbálnák az otthonról letehető nyelvvizsgát, és ugyanilyen arányban rendelkeznek is az ehhez szükséges digitális eszközökkel. A megkérdezettek mindössze hat százaléka idegenkedik az online vizsgától: csak 186 nyelvtanuló felelte azt, hogy nem merne belevágni egy számítógépes vizsgába. A válaszadók kétharmada továbbra is komplex vizsgát tenne, noha a járvány miatt már életbe lépett az a könnyítés, hogy idén az is megkaphatja a teljes vizsgáért járó pluszpontokat, aki csak szóbeli vagy csak írásbeli részvizsgát tesz. A szakember rámutatott arra is, hogy az online számonkéréseket követően egy-két hét alatt megszületik az eredmény, így még bőven időben lesznek a szeptemberben kezdődő felsőoktatási képzések jelentkezői, hogy a felvételi eljárás során beszámíttassák a nyelvtudásért járó pluszpontokat.

A Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője azt reméli, hogy júniusra „kifut” a járvány.