A hatvani Bosch-gyár megrendelési állománya 70-75 százalékkal zuhant, ezért a cég több mint 800 embertől válik meg – derül ki az Index birtokába került, a gyár dolgozóinak küldött belső levélből. A portál értesülését megerősítette a Bosch sajtóosztálya.
A portál azt írja, a vállalat arról tájékoztatta a dolgozóit, hogy a koronavírus elterjedése és az autóiparban lezajló változások miatt nagy mértékben lecsökkentek a hatvani gyár megrendelései. Közölték, hogy a normál üzletmenethez való visszatérés 2020-ban nem várható.
Mivel az autóipar gyártási számai a közeljövőben várhatóan nem térnek vissza a korábbi szintre, ezért a hatvani gyárban létszámleépítésbe kezdenek.
Még ebben a hónapban elküldenek 700 kölcsönzött munkavállalót, és év végéig az „indirekt területen” dolgozó munkavállalók létszámát is csökkentik 130 fővel.
A Bosch 1998-ban nyitotta meg hatvani gyárát, ahol autóelektronikai termékeket állítanak elő. Az üzem jelenleg hatezer főt foglalkoztat.
Kétszer ennyi embert akart leépíteni a BoschAz elmúlt hetekben, sőt hónapokban a szakszervezet több alkalommal is egyeztetett a munkáltatóval annak érdekében, hogy minél kevésbé legyen fájdalmas a tervezett létszámleépítés – mondta lapunknak Kozma Zsolt, az Életre Tervezett Munkavállalók Országos Szakszervezetének elnöke. Szavai szerint nem a vírus az egyetlen oka annak, hogy 830 ember az utcára kerül. Az elmúlt másfél évben egyre többet lehetett hallani és tudni az autóipar piacainak beszűküléséről és az ezzel kapcsolatos közelgő válságról. - Eredetileg ennek a létszámnak a dupláját tervezte leépíteni a Bosch, azért kezdtünk intenzív tárgyalásba, hogy lehetőleg minél több munkahelyet megmentsünk. Ez azok számára is lemondásokkal jár, akik állományban maradtak, hisz több juttatástól elesnek, és olyan is van, akinek az alapfizetése csökkent - mondta.
Ez volt az ára annak, hogy nem 1600 hanem „csak" 830 ember maradt most állás nélkül. A Bosch saját alkalmazottait az év végéig több lépcsőben tervezik elbocsátani, és valamennyien megkapják a kollektív szerződés szerinti járandóságaikat. Kozma Zsolt szerint köztük több a szellemi, mint a fizikai állományú dolgozó. A hatvani gyárban jelenleg 5500-6000 közötti a létszám, ebből 1400 volt eddig a kölcsönzött munkavállaló, vagyis gyakorlatilag közülük minden másodiktól megválnak. Kozma Zsolt hozzátette, azt kérték a cég vezetésétől, kísérjék figyelemmel, hogy ez úgynevezett kikölcsönzött, most utcára került munkavállalók is megkapják a jogos járandóságaikat. A létszámcsökkentés során kérték, hogy csak különös indokkal lehessen elbocsátani a gyermekét egyedül nevelő szülőt, egy háztartáson belül élőket, öregségi nyugdíj előtt álló munkavállalókat. A cégvezetés ígéretet tett arra, hogy igyekszik a szempontokat figyelembe venni döntése során - mondta Kozma Zsolt. - Doros Judit