A kormány a járványügyi aggályok, illetve a környező országok eltérő gyakorlata ellenére továbbra is ragaszkodik az érettségi vizsgák május 4-én történő megkezdéséhez. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár legutóbb azzal indokolta a merev kormányzati álláspontot, hogy „a diákok érettségizni akarnak”, ezt azonban – az Országos Diáktanács (ODT) általa idézett véleményén túl – semmilyen adattal nem támasztotta alá.
Lapunk készített egy online kérdőívet a diákok véleményének megismerésére. A bevezetőben jeleztük, hogy csak az idén érettségizők válaszait kérjük, de természetesen nincs rá garancia, hogy kizárólag a 2020-ban végző középiskolások töltötték ki a kérdőívet. A dokumentumot az oktatás témájával foglalkozó számos Facebook-csoport – Szülői Hang, Diákparlament, Oktatói Hálózat stb. – megosztotta. Hétfő késő estig közel 2500 válasz érkezett. A minta nem reprezentatív, kiterjedtsége miatt azonban feltételezhető, hogy ha nem is tükrözi pontosan a mintegy 80 ezer érettségiző véleményét, nem tér el attól szignifikáns mértékben.
Két kérdéscsoportban kérdeztük meg az érettségizőket: mennyire tartják elfogadhatónak illetve elfogadhatatlannak (egy ötfokozatú skálán), hogy a járványhelyzet közepette május 4-én írásbeli vizsgát kell tenni, illetve a felmerült opciók – megajánlott jegy a középiskolai év végi osztályzatokból, kiegészítve a javítani szándékozó felvételizők írásbeli vizsgalehetőségével, vizsgáztatás 4-étől, illetve vizsgáztatás egy későbbi időpontban – melyiket tartanák megfelelőnek. A válaszok tanúsága szerint közel 62 százalék teljes mértékben elfogadhatatlannak tartja a jövő hétfői kezdést, és csak 7,9 százalék tekinti ezt megfelelőnek.
A kérdezettek 66,2 százaléka amellett van, hogy az év végi jegyekből generált megajánlott jegy, illetve a felvételizők esetében az opcionális vizsga a legjobb megoldás. A május 4-én kezdődő hagyományos írásbeli érettségit csak 8,3 százalék tekinti optimálisnak a jelenlegi helyzetben.