Peking;járvány;Donald Trump;koronavírus;

2020-04-28 15:12:42

Kiakadt Kína Trump vírusvádjai miatt

Az amerikai elnök szerint egyetlen ország felelős a járvány elterjedésééért: az, amelyik kezdetben nem állította meg a koronavírust. Peking nagyon nem örül.

Visszautasította kedden Kína az új koronavírus-járvánnyal kapcsolatos amerikai vádakat -írja az MTI

Keng Suang kínai külügyi szóvivő szerint egyes amerikai politikusok hazugságokkal próbálják elterelni a figyelmet arról, hogy az Egyesült Államokban nem megfelelően kezelték a járványhelyzetet.

 Donald Trump amerikai elnök hétfőn, a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: vizsgálatot indított arról, hogy Kína hogyan kezelte a járványt. Az elnök kifejtette, hogy a vírus terjedését meg lehetett volna állítani már a forrásánál, ezzel megelőzve, hogy az egész világon elterjedjen.

Keng Suang - aki nem nevezte meg az amerikai elnököt az amerikai vádakkal kapcsolatos nyilatkozatában - újságírói kérdésre szót ejtett Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi tanácsosának kijelentéseiről is, amelyek szerint Kína rossz minőségű, vagy hamis vírusteszteket küld az Egyesült Államokba, és hasznot húz a világjárványból. Keng "megrögzött hazudozónak" nevezte Navarrót, akinek egyetlen szavát sem lehet elhinni.

A hivatalos álláspontot osztja a Vuhani Virológiai Intézet laborvezetője is (mint ismert, a SARS COV-2 vírus először a kínai Vuhan városából tört ki,  majd vált világjárvánnyá).  Jüan Csi-ming, a labor vezetője Reutersnak azt mondta, minden alapot nélkülöznek azok az állítások, hogy az ő laboratóriumukból származik a vírus - hiszen ők nem akartak "megtervezni és kifejleszteni" ilyen vírust, sőt, nem is lennének rá képesek. Mi több - mondja -, a vírus genomjából kinyerhető információk nem arra utalnak, hogy azt emberi kéz alkotta, inkább a természetből származhat.

A koronavírus-pandémia nyilvántartott fertőzöttjeinek száma kedden lépte át a hárommillió főt, az amerikai  Johns Hopkins egyetem adatai szerint eddig 211 ezren haltak bele a betegségbe, és több mint 902 ezren gyógyultak fel belőle. A legtöbb fertőzött  - több mint 988 ezer fő az Egyesült Államokban van, ahol eddig a járvány eddig több mint 56 ezer ember életét követelte.