irodalom;karantén;

2020-04-29 09:30:00

Álvalóságshow karantén idején – Mészöly Ágnes közösen ír regényt olvasóival

Olvasóival közösen, heti folytatásokban írja legújabb regényét Mészöly Ágnes. A szerző szerint az izgalmas kísérletben konkrétan nem jelenik meg a járványhelyzet, de az írásra hatással van.

A megjelenés pillanatában azonnal elérhető teljes sorozatévadok és digitális könyvek korában könnyű elfeledkezni a heti rendszerességgel jelentkező folytatásos történetek varázsáról. Az elmúlt időszakban azonban mintha újra kezdenénk felfedezni e műfaj adottságait, amelynek mi sem kedvez jobban, mint a #maradjotthon szellemében töltött hétköznapok. Amikor szinte minden nap egyforma, valódi izgalmakat jelenthet várakozni a következő epizódra.

Mészöly Ágnes Csepp című regénye nem csupán folytatásokban jelenik meg, a Szabadlábon, a Darwin-játszma, a Hanga és Várkony-sorozat szerzője az olvasókkal együtt írja a történetet. A Tilos az Á Könyvek Facebook-oldalán hétről hétre közzétett fejezetek folytatásáról – A és B opció formájában – mi dönthetünk. A helymegjelölés szerint bizonyos Középső Szigeten, Timaruban játszódó interaktív disztópia eddigi részeiben igazgathattuk a szokatlan világ eseményeit, és a főhős nemét is mi határozhattuk meg: a három fejezet erejéig homályosan körvonalazott Ash ezért lányként veszi fel a harcot az ismeretlennel. 

A mostanra hatodik fejezeténél járó írás a szerző szerint olyan, akár egy álvalóságshow, hiszen a szereplők sorsáról – így arról is, hogy ki szavazódik ki, és ki marad – az olvasók döntenek. Mint azt Mészöly Ágnes lapunknak elmondta, a másodlagos, épített világ az, ami igazán az övé, ő van rá a legnagyobb hatással. Ezért valószínűleg Új-Zélandon tett legutóbbi utazása, és a Maori-Kiwi életérzés is visszaköszön majd számos névben és jelenségben a történet folyamán. „Éppen azért érdekes számomra is ez az egész, mert többnyire úgy ülök le, hogy pontosan tudom a legelső mondatnál, mire akarom kifuttatni az egészet. Most viszont semmi ilyesmi nincs bennem. A világról vannak elképzeléseim – kicsit fantasztikus, kicsit disztópikus –, de minden másban szeretnék az olvasókra hagyatkozni, és hagyni, hogy arra vigyen a szél, amerre akar” – beszélt a számára is egyedülálló munkáról.

Az eddigi érdeklődés és a szavazatok alapján az író azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a könyv egészen addig íródik, amíg ez a megváltozott helyzet tart. S noha nem azzal a szándékkal fogott az írásba, hogy kézzelfogható könyv is szülessen belőle, ennek lehetőségét sem zárja ki. A visszajelzésekről kérdezve elmondta, tud olyan iskolai osztályról is, ahol az online magyarórákon közösen dolgozzák fel a fejezeteket. Ez szerinte azért is jó, mert a regény születése, mint folyamat így részletesebben tud megjelenni a gyerekeknek, szemléletesebb, hogyan épül fel egy történet, egy cselekmény, hogyan alakulnak ki a karakterek. 

Az önkéntes karantén kapcsán a szerző megjegyezte, számára ez nem hozott nagy változást: „pontosan ugyanazt csinálom amióta fokozott feszültség és helyzet van, mint amit egyébként, azzal a különbséggel, hogy most az iskolai és könyvtári programok, felolvasások elmaradnak, illetve most én is frusztráltabb vagyok. Ez a helyzet mindenképpen sokaknak a hangulatára rányomja a bélyegét.” Ám az írás egyébként is magányos és befelé forduló tevékenység – emelte ki –, ezért elvileg ezt segíthetné egy ilyen helyzet. „Kizárni semmiképpen nem lehet ezt a változást, nem is kell. Szeretném, ha ez az egész átfolyna rajtam, és az olvasókon is, s valahogy megjelenne majd a szövegben. De facto nem jelenik meg ugyan, hogy a regény a koronavírus idején íródik, de mindenképp hatással van a hangulatra és az eseményekre, hogy milyen helyzetben vagyunk” – részletezte az író.

Az olvasás vagy a filmezés olyan tevékenységek, amelyek ebben a helyzetben menekülési útvonalként szolgálhatnak – hangsúlyozta Mészöly Ágnes. „Az otthontanulás, főzés, újabb és újabb bevásárlások végére érve jó leülni egy-egy történet mellé. Olvasás közben nem támad ingerünk arra, hogy ránézzünk a hírekre, ezáltal még feszültebbek, frusztráltabbak legyünk. Bármiféle könyv, amit az ember szeret – a magasirodalomtól kezdve a krimin át, mindenféle műfajig –, most nagy áldást jelenthet. Ha nem lehetne olvasni és takarítani, már én is biztosan megmakkantam volna. Számomra most ez a két menekülési lehetőség van.”

Infó:

A történet alakulását a Tilos az Á Könyvek Facebook-oldalán követheti a közönség, ugyanitt szavazhat a következő fejezetekről is.