Felajánlotta jogi támogatását a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) azoknak akik, hétfőn a budai Clark Ádám téren tiltakoztak dudálva, csengettyűzve a kormány járványidőszakban hozott, vitatható intézkedései – így kórházból hazaküldött betegek, a kritikus hangok elnémítása, az önkormányzatok elleni támadássorozat - ellen.
Mint lapunk is beszámolt róla, a rendőrség az első ilyen megmozdulás alkalmával nagyjából tétlenül nézte a több száz dudáló autóst, csak a forgalmat terelték.
a "hangjelzés indokolatlan használata" KRESZ-szabálysértésre hivatkozva.
A TASZ Facebook-bejegyzésében rámutat rá: az autójukban ülő tiltakozók nem veszélyeztették a járványügyi intézkedéseket, hiszen izoláltan, távolságot tartva vonultak, és nem jelentettek veszélyt a forgalom biztonságára sem.
Bár a dudálók valóban megsértettek egy KRESZ-szabályt, ezt – figyelmeztet a társaság - azért tették, hogy felelősségteljesen gyakorolhassák a véleménynyilvánításhoz való alapvető jogukat. Ha ezért megbüntetnék őket, az alkotmányellenes lenne, hiszen a véleménynyilvánításhoz való alkotmányos jog magasabb rendű a közlekedési szabályoknál.
Meggyőződésünk, hogy a rendőrség tegnap hozott szabálysértési határozatait sikerrel meg lehet támadni a bíróságon” -írja a Társaság a Szabadságjogokért, hozzátéve, hogy akkor is megvédik a hozzájuk fordulókat, ha azokat a kijárási korlátozás megszegéséért büntetnék.
Hadházy felvételről dudált, a rendőrök sem tudtak mit tenni
Hadházy Ákos, a tüntetés egyik szervezője hétfőn este szintén a Facebookon jelezte, jogilag és anyagilag is segíteni fogják azokat, akikkel a dudálás miatt „kekeckedett” a hatalom. Hadházy egyébként egészen trükkös módszerrel kerülte el, hogy megbüntessék: nem dudált, hanem hangfelvételről játszotta be a dudaszót – arra pedig egyelőre nincs tiltó határozat, hogy egy autó vezetője dudálást hallgasson saját kocsijában.