A friss járványügyi adatok ismertetésével kezdte sajtótájékoztatóját Müller Cecília az operatív törzs csütörtöki sajtótájékoztatóján, mint elmondta: jelenleg 2775 igazolt koronavírusos fertőzöttről tudnak, így 24 óra alatt 48 új beteget regisztráltak.
Az elhunytak száma 312-re emelkedett, tizenkét újabb halálesettel. Kórházban jelenleg 998 koronavírus-fertőzöttet ápolnak – vagyis az összes ismert beteg több mint harmadát, közülük 54-en szorulnak lélegeztetésre. A legtöbb fertőzött, 1743 fő Budapestené s Pest megyében van – ez a teljes szám mintegy kétharmada, és az elhunytak is 63 százaléka is fővárosi és Pest megyei
Müller megismételte, hogy
A járvány országos fertőzésgócainak a betegeket ellátó kórházak és az idősotthonok számítanak. Utóbbiakkal kapcsolatban Müller elmondta, hogy jelenleg is zajlanak a járványügyi ellenőrzések, és első körben 200 -nál több lakókat ellátó intézményeket ellenőrzik -ilyenekből országszerte 18 van, és közülük 8 önkormányzati, 5 állami, 3 egyházi és két magánfenntartású otthon,
Az ilyen, nagy lakószámú otthonokhoz a kormány intézményparancsnokokat is kirendelt; erről már Halmosi Zsolt vezérőrnagy számolt be, aki maga egy kórház felügyeletét látja el. Halmosi szerint az idősotthonokhoz kirendelt rendőrök vagy katonák csak a járványügyi előírások betartását és a készletek felhasználását ellenőrizhetik.
A sajtótájékoztatón az elhangzott, hogy jövő hétvégére már részeredményeket is tud közölni az operatív törzs az idősotthonok vizsgálatáról.
Müller szerint a koronavírus jelenleg kontroll alatt terjed – de korántsem ért még véget, nem lehet még fellélegezni, a május 4-i enyhítés után pedig az sem kizárt, hogy felerősödik az eddig mesterségesen visszafogott járvány. Épp ezért be kell tartani szabályokat, hogy megakadályozzuk berobbanását.
Bár a szabályok szerint az országos kijárási korlátozás május 3-án, anyák napján is érvényben lesz, Müller Cecília mégis az anyák felköszöntésére buzdított - bár azt közben azt is elismerte, sokunknak nincs lehetősége, hogy személyesen kifejezzük hálánkat az anyák, nagyszülők felé, ők csak telefonon vagy videóban beszélhetnek családtagjaikkal.
Ha a szabályoknak megfelelően akarunk eljárni, akkor csak az anyákkal, nagyszülőkkel egy háztartásban élők, vagy a nekik élelmiszercsomagot hozók tudják így meglepni szeretteiket. Az ünnepnap ugyanis még nem számít olyan alapos indoknak, ami miatt járvány idején elmehetnénk otthonról.
Az országos tisztifőorvos arról is beszámolt, hogy 23 ezren jelentkeztek az online és személyesen megtartott segédápolói képzésre, közülük mintegy 1900 civil önkéntes, több mint 5000 orvos és több mint 15000 orvostanhallgató vagy egészségügyi tanuló.
Kiss Róbert rendőr alezredes úgy fogalmazott, hogy május 4-éna járvány elleni védekezés második szakasza lép életbe, fokozottan, szigorú menetrend szerint újra indítják az életet, de eltérő szabályok vonatkoznak majd Budapestre és vidélkre. Ezztán szokás szerint felsorolta a rendészeti adatokat.
egy nap alatt 1186 új karantént rendeltek el - így ismét 10 ezer fölött van a hatósági házi karanténok száma - és 19-en szegték a kéthetes izoláció szabályát.
A kijárási korlátozás megsértése miatt egy nap leforgása alatt 1075 rendőri intézkedés történt, ebből 448 eset figyelmeztetéssel, 296 eset helyszíni bírsággal, 331 eset feljelentéssel zárult.
A járvánnyal összefüggésben eddig 304 büntetőeljárást indítottak el, ezek mintegy harmada (92) csalás miatt történt, de 80 rémhír-terjesztés és 26 közveszéllyel fenyegetés ügyében is nyomoznak.
Kiss arra is figyelmeztetett, hogy a kijárási korlátozás vasárnap éjfélig országszerte életben marad, és a helyi önkormányzatok ezt rendelettel tetszés szerint még szigoríthatják a hétvégén – Budapesten és térségében pedig május 3. után is fenntartják a korlátozást. Az érettségizők ugyanakkor nyugodtan elindulhatnak otthonról, a vizsga alapos oknak számít a lakás elhagyásához.
A rendőrtiszt a korlátozást emlegette arra az újságírói kérdésre is, hogy nem tartanak-e attól, hétfőtől tömegek autóznak le majd a vidéken már megnyitható szabadstrandokhoz.
Szintén kérdésként merült fel, hogy milyen eredményre jutott a tatabányai kórház ügyében végzett járványügyi vizsgálat; az intézményben is megjelent a vírus, és egy 41 éves dolgozó is meghalt a fertőzés következtében.
Müller Cecília erre azt a már ismert tényt mondta el újra, hogy a járvány miatt nincs jelenleg betegfelvétel a kórházban: mint mondta, a vizsgálat eredménye már megvan, pontosan tudják, hány dolgozó és ápolt kapta el a fertőzést -de a számot nem árulta el. Közlése szerint az egészségügyi dolgozók 13 százaléka lett koronavírusos,. Az ismert járványadatok alapján ez 360 fertőzött egészségügyi dolgozót jelent.