határellenőrzés;idénymunka;koronavírus;

Képünk illusztráció

- Egy lépést sem tehetnek egyedül a Magyarországra beengedett idénymunkások

Kell a munkaerő, a rendőrség viszont szigorú feltételekhez köti, hogy valaki átjusson a határon.

Munka lenne, csak éppen munkás alig akad az agrárszektorban, a koronavírus ezt az ágazatot is alaposan megtépázta. A kormány most  határon túli idénymunkások szervezett, csoportos beléptetésével próbál javítani a helyzeten.

Az ezt biztosító rendeletek a Magyar Közlönyben jelentek meg, de az is kiderül belőlük, hogy gyakorlatilag a határon túlról érkező dolgozók minden lépését ellenőrizni fogják. 

A témában az országos rendőr-főkapitány és Orbán Viktor is határozatot hozott, melyek több pontban fedik egymást. A munkavállalót csak akkor engedik be az országba,

  • Ha a munkáltatója előbb tájékoztatja őt a beléptetés feltételeiről.

  • Ha a foglalkoztató cég a határátlépés előtt 48 órával megküldi a munkás beléptetési kérelmét a kijelölt határátkelőhelyre – benne a dolgozó nevével, személyazonosító okmányszámával, de azt is jelölniük kell, hogy a munkás pontosan hol, hány napot fog dolgozni és hol száll meg majd.

  • A járványügyi hatóságot már a tervezett beléptetés előtt három nappal értesíteni kell, és ők is kérik a dolgozó adatait.

  • A harmadik országból – esetünkben Ukrajnából és Szerbiából - érkező dolgozóknak érvényes munkaszerződést, munkáltatói igazolást kell felmutatnia.

  • A dolgozó átesik egy egészségügyi szűrésen, és nem merül fel nála a koronavírus-fertőzés gyanúja.

Maga a beléptetés is csoportosan történik, és ezek után az idénymunkás gyakorlatilag egy lépést nem tehet meg önállóan, legalábbis a beléptetés utáni két hétben. A dolgozók csak a munkavégzés miatt hagyhatják el lakhelyüket, és akkor is csoportosan – a munkaadó szállítja őket a két helyszín között, de ő gondoskodik a munkások szállásáról, élelmezéséről is. 

Ha bármelyikük betegnek tűnik, azonnal el kell különíteni az illetőt, és egy órán belül értesíteni kell az esetről a járványügyi hatóságot. A dolgozó hazaengedése is hasonlóan szigorú feltételek mellett történik, a kiléptetés igényét is 48 órával korábban kell jelezni a határrendészeti kirendeltségen és a járványügyi hatóságnál.

Az akkut munkaerő-hiányt az Orbán-kabinet már korábban enyhítésekkel próbálta orvosolni: ilyen döntés volt, hogy a HR Portál cikke szerint egy évben 120-ról 180 napra emelték az idénymunkások maximális foglalkoztatási idejét, vagy hogy megnyitottak három szerb határszakaszt az ingázó mezőgazdasági munkások előtt. Igaz, utóbbiak esetében nem volt szó hasonlóan szigorú járványügyi intézkedésekről.

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre a nemzetközi devizakereskedelemben, az euróval szemben erősödött kissé.