Operatív Törzs;koronavírus;

- Müller Cecília: Van elegendő donor a vérplazma-terápiához

Az országos tisztifőorvos szerint stabilan tartjuk az új fertőzöttek számát.Cikkünk folyamatosan frissül.

Szerdán lép hatályba az a kormányrendelet, amely szerint elektronikusan lehet előterjeszteni Magyarországra beutazási kérelmet – mondta Kiss Róbert alezredes az operatív törzs kedd délelőtti tájékoztatóján.

A kérelmet csak magyarul lehet benyújtani, és indokolni kell. Ezzel közeli hozzátartozó temetésén lehet részt venni, illetve munkavégzés, vizsgakötelezettség miatt lehet kérni az országba való belépést.

Hatósági házi karanténban jelenleg 11 016 ember van. A mai napig 421 személy vállalta önként a házi karantén elektronikus ellenőrzését, és az app letöltését.

Az elmúlt 24 órában 40 esetben tapasztaltak magatartásszegést karanténban lévőknél.

     

Müller Cecília országos tisztifőorvos köszöntötte az ápolókat, mivel – ahogy mondta – ma őket ünnepeljük. A mai napon a WHO napjához csatlakozva köszönetet mondott áldozatos munkájukért. Megjegyezte, hogy nélkülük nem lenne lehetséges a gyógyítás.

Közölte, hogy a Szent László Kórházban 12 embert tudtak levenni a lélegeztetőgépről, állapotuk stabil. 

Megerősítette, hogy 29 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 3313 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 4 krónikus beteg, így már 425 ember vesztette életét a fertőzés következtében.

Közölte, hogy stabilan tartjuk az új fertőzöttek számát.

 

Gyógyultan 1007-en távoztak a kórházból. Az aktív fertőzöttek száma 1881 fő, 60 százalékuk még mindig Budapesten és Pest megyében található, de ott is javulás tapasztalható.

Kórházban 746 koronavírusos beteget ápolnak, és 45-en vannak lélegeztetőgépen.

A beutalási renden változtattak, mivel csökkent az új fertőzöttek, és a kórházban ápoltak száma is. A koronavírusos betegeket jelenleg 35 intézményben ápolják, de a kijelölt intézmények számát kettőre csökkentették, így az új, súlyos állapotú fertőzöttek a Dél-Pest Centrumkórházba, vagy a Korányi Pulmonológiai Intézetbe kerülnek.

A centralizált ellátással a koronavírusos betegeket ellátó személyzet száma is csökkenhet, vagyis többen vehetnek részt az újrainduló ellátásban.

A járványügyi felkészültséget továbbra is fent kell tartani ara az esetre, ha bármi változna, és egyfajta folyamatos éberség szükséges. 

Akik nem szorulnak kórházi ellátásra, ők továbbra is otthon gyógyulnak.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ virológus laborja részt vett egy nemzetközi vizsgálaton, ahol a koronavírust kellett kimutatni egyes mintákban. Az NNK 100 százalékot ért el, Müller Cecília gratulált az eredményhez.

A bentlakásos szociális intézmények ellenőrzéséről elmondta, hogy ez egy célellenőrzés volt, tehát nem terjedt ki minden szempontra. Azokat a szempontokat határozta meg az országos tisztifőorvos, amelyek különös jelentőséggel bírnak a koronavírus-járvány szempontjából. Így elrendelték a felvételi zárlatot, a látogatási tilalmat és a kijárási korlátozást. Ezekkel az intézkedésekkel az intézmények „sérülékeny” lakóit védték a vírus terjedésétől.

Vizsgálták például az egyéni védőfelszerelések meglétét, az ápoláshoz szükséges eszközöket és a fertőtlenítést. A többségnél mindent rendben találtak. Az intézmények egyharmadát már ellenőrizték, ez 345 intézményt és 21 ezer gondozottat jelent. Két olyan intézményt találtak, ahol nem volt orvosi ellátás, ezért ott hatósági intézkedés történt.

 

Azonnali intézkedésre volt szükség három intézményben, ahol a dolgozók úgy álltak munkába, hogy előzetesen nem vizsgálták meg az állapotukat. 

273 intézményben nem volt szükséges az intézkedés, 72-ben viszont igen.

A megbetegedések kivizsgálásán túl a megelőző ellenőrzéseket folytatni fogják, amelyeket Müller Cecília szerint gyakoribbá kell tenni.

Újságírói kérdések:

A vérplazma-terápiához elegendő donor áll rendelkezésre.

Kiss Róbert elmondta, hogy a hétvégén Szentesen zenei fesztivált tartottak, miután a helyi Lajtha László Alapfokú Iskola engedélyt kapott egy rendezvényre az önkormányzattól. Rendőri intézkedésre nem volt szükség, mindent rendben találtak.

A Népszava kérdésre, hogy mikor látogathatók újra a kórházban fekvő betegek, Müller Cecília azt felelte, hogy konkrét dátumot még nem tud mondani. Hozzátette, hogy a központosított ellátásnak is az a célja, hogy ez mihamarabb megtörténhessen.

A szerdai kormányülést követően a csütörtöki Kormányinfón derül ki, hogy várható-e a kijárási korlátozás enyhítése.

Arra a kérdésre, hogy a Budapestre átszállított betegek statisztikailag hova számítják, Müller Cecília azt mondta, hogy a fertőzött személyeket lakcímük alapján regisztrálják. 

Az igazságügyi miniszter szeretett volna felszólalni a magyar felhatalmazási törvényről rendezett európai parlamenti vitában, de az EP elnöke megüzente neki, hogy csak az első számú vezetők kaphatnak szót.