Európai Parlament;költségv etés;

Kétezer milliárd eurót kér az EP a gazdaságélénkítésre

Az Európai Uniónak az eredetileg tervezettnél lényegesen több pénzt kell majd fordítania a 2020 után kezdődő hosszútávú költségvetésére és a járvány utáni gazdasági helyreállításra.

Az Európai Parlament pénteken szavaz arról az ötpárti, tehát a meghatározó képviselőcsoportok által támogatott állásfoglalásról, amelyben figyelmezteti a következő büdzsére vonatkozó javaslatainak módosítására készülő Európai Bizottságot: a járvány utáni gazdaságélénkítést nem finanszírozhatja a hétéves keretköltségvetés terhére. A helyreállításhoz szükséges pénzalapnak az eleve megemelt közös büdzsére kell épülnie, és létrehozásában döntő szót kell kapnia az uniós képviselő-testületnek.

Az EU bevételeit nem a tagállamok növekvő befizetéseiből kell növelni, hanem új forrásokból. Az Európai Parlament ezek közé sorolja például a közös konszolidált társasági adóalapból származó, a digitális szolgáltatásokat nyújtó nagyvállalatok megadóztatásából vagy a pénzügyi tranzakciós adóból származó jövedelmet. Ha a kormányok nem hajlandók új bevételek után nézni, akkor el kell fogadniuk, hogy nagyobb összegekkel járulnak hozzá a kiadásokhoz — szögezi le az EP.

A koronavírus járvány miatt recesszióba süllyedt európai országok gyors növekedési pályára állításához egy legalább 2 ezer milliárd eurós csomagra lenne szükség, amelyet a közös büdzsén alapuló újjáépítési kötvényekből, illetve az így mozgósítható magánbefektetésekből finanszíroznának. Az EP szerint a helyreállítási alapból főként vissza nem térítendő támogatásokat nyújtanának a tagállamoknak, kevésbé hiteleket, és lehetőleg már az idén meg kéne kezdenie a működését.

Az elfogadás előtt álló EP állásfoglalásban a képviselők megerősítik: a támogatást olyan kedvezményezettek kaphatják, akik tiszteletben tartják az EU alapértékeit, környezetvédelmi kötelezettségvállalásait és érvényesítik az adóelkerülésre valamint a pénzmosás elleni küzdelemre vonatkozó jogszabályait.