Sokaknak nem fog tetszeni, amit írok, mert szembemegy a közhangulattal. A VII. kerületben lakom, ahol az utcák egy része ma is macskaköves. Egyetlen bicajos sem a macskakövön teker, hanem ott, ahol alapvetően tilos nekik: a járdán. Nyilván kényesek a fenekükre - de elég az Andrássy útig elsétálni, ahol hiába van a jó minőségű úttesten felfestett biciklisáv, a többség ott is az amúgy széles járdán teker.
A minap megesett, hogy az egyszemélyes járdán hátulról rám kiáltott valaki, hogy "vigyázz, jövök". Hátranéztem és egy biciklis futárt láttam, aki veszélyes gyorsasággal közelített felém - a járdán. Autó égen-földön sehol. Mivel nem lapultam a falhoz, a biciklis is megállni kényszerült. Szóvá tettem, hogy tudomásom szerint mostanában a KRESZ nem változott, s kerékpárral nem mehet a járdán, amúgy is tök üres az út. Mire azzal fenyegetett meg, hogy "leüt", de szerencsére megúsztam néhány becsületsértéssel és azzal, hogy semmi közöm hozzá, hol teker.
Tényleg semmi közöm? A Magyar Kerékpárosklub honlapjáról idézem: "Lakott területen csak ott szabad járdán kerékpárral közlekedni, ahol az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan, és akkor is csak a gyalogos forgalom zavarása nélkül és legfeljebb 10 km/óra sebességgel. Fontos még tudni, hogy amennyiben egy úton tilos kerékpározni, az nem jelenti azt, hogy akkor ott a járdán szabad kerékpározni…"
A kerékpáros joggal várja el, hogy az autósok vegyék észre és figyeljenek rá, hiszen ő a gyengébb. Ugyanez igaz a gyalogos-biciklis viszonyra is, csakhogy itt a kerékpáros az erősebb, vagyis a gyalogosok joggal várják el, hogy ne szorítsák le őket a járdáról. Egyetlen szerény javaslatom lenne, mielőtt az egész várost megnyitják a kerékpáros forgalom előtt: a meglévő szabályokat, a KRESZ-t tessék betartani és betartatni. A biciklisekkel is.