maszk;koronavírus;COVID-19;

- Jakab Ferenc: Mindegy, milyen maszk van rajtunk, csak hordjuk

A kormányzat koronavírus elleni akciócsoportjának vezetője szerint a maszkhordás különösen a lazítások idején szükséges.

Fontos lenne, hogy mindenki belássa: a vírus azért nem tudott Magyarországon nagyobb ütemben terjedni, mert időben léptünk. Ha mindenki befogta volna a szemét, akkor sokkal több fertőzött lehetne - nyilatkozta Jakab Ferenc, a kormányzat koronavírus elleni akciócsoportjának vezetője a 168 Órának.

A Pécsi Tudományegyetem professzora Jakab Ferenc beszélt a vírus gyors terjedéséről és a maszkhasználat jelentőségéről is.

- Ha egy tünetes ember elköhögi magát egy tömött buszon, úgy, hogy nem tesz a szája elé eszközt, akkor a körülötte lévők jó eséllyel megfertőződnek. Ha nem teszünk ellene semmit sem, pillanatok alatt fel tud futni egy ilyen cseppfertőzéssel terjedő betegség, mint amit most is látunk– fogalmazott a professzor.

  Emlékeztetett arra, hogy már négymillió felett van a fertőzöttek száma világszerte.

- Ha nagyon sok ember hirtelen megfertőződik, és közülük sok beteg szorul kórházi ellátásra, akkor ezt az egészségügyi ellátórendszer már nem bírta volna el- állapította meg.

Nyomatékosította, hogy a koronavírus nem összevethető az influenzával, mivel más a struktúrája, nincs ellene védőoltás és gyógyszer, illetve más a fertőzési mechanizmusa. Jakab Ferenc a koronavírusról elmondta, hogy az hirtelen és rapid módon okozhat tüdőgyulladást, amelyet azonnal intenzív terápiával kell kezelni. Hozzátette, hogy például olyan tüneteket is okoz és olyan következményeket hagyhat az ember szervezetében, amelyekre eddig nem is gondoltunk. 

- Mindegy, milyen maszk van rajtunk, csak hordjuk- javasolta.
Jakab Ferenc

Emlékeztetett arra, hogy a járvány elején még a tudomány is azt gondolta, csak a beteg embereknek kell maszkot hordania, de ez mára megváltozott. Ennek az egyik oka az volt, nem ismerték a vírus terjedését és nem volt információ arról, egy tünetmentes fertőző mennyire képes továbbadni.  Elmondása szerint azonban a mai álláspont szerint a maszkokkal lehet megállítani a terjedés sebességét.  

- Ha rajtam van egy maszk, a velem szemben állón van egy maszk és azt feltételezzük, hogy egyikőnk fertőzött, akkor, ha van másfél méter távolság, az átadás lehetősége minimális. Még akár zárt térben is- magyarázta.

Hangsúlyozta, hogy ez az állítás csak arra vonatkozik, aki egészségesnek érzi magát, mert aki azt gyanítja, beteg, menjen orvoshoz.  

Ha maszkot húzok, azzal én védelek téged, ha te maszkot húzol, te védsz engem. Innentől kezdve pedig a járvány jobban kezelhető- indokolta.

Álláspontja szerint annál jobb a maszk, minél inkább zárt. Az sem csökkenti 0 százalékra az esélyét annak, hogy valaki elkapja a vírust, de így jelentősen csökkenti a levegőbe kerülő nyálcseppecskéknek a számát, amelyek potenciálisan fertőzöttek lehetnek. 

Felhívta arra is a figyelmet, hogy a maszkhordás különösen a lazítások idején szükséges és most az emberek tehetnek a legtöbbet azért, hogy ne terjedjen el a járvány.

Pedig például az autóforgalom az áprilisban pont feleakkora volt, mint egy évvel korábban.