gumilövedék;

- Mintha mi sem történt volna

A Fidesz ahol és amikor csak lehet, ha a legkisebb alkalom is adódik számára, rendre újra feltálalja a 2006-os – „szemkilövető” – eseményeket. Ez történt nemrégiben megint, ezúttal Dömötör Csaba államtitkár jóvoltából, amikor a Kövér Lászlót érő ellenzéki kritikák kapcsán gumilövedékezett egyet. De azt minden alkalommal elmulasztják replikájukba belefogalmazni, hogy akkoriban a rendőrség törvényben biztosított eszköze volt a gumilövedék – amivel nem lehet célzott lövést leadni, mivel fizikailag alkalmatlan erre az ilyen fegyver. 

A tragikus eseményeket követő évben, 2007. június 18-án az akkori kormánypártok a Fidesz egyetértésével módosították a rendőrségi törvényt, és e módosítás következtében kikerült a jogszabályból a gumilövedék és annak használhatósága. 

Bár ellenzékből még hangosan tiltakoztak ellene, a marsallbot birtokában – 2014-ben – már törvényi szintre emelték, minden magyarázat nélkül visszacsempészték a jogszabályokba a gumilövedéket. De hogy ennek adjanak egy jókora csavart, nem a rendőrségi törvényben dugták el, hanem a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény módosításába. De még ennyi trükközéssel sem érték be. Nagyon vigyáztak arra, hogy a gumilövedék kifejezést még csak véletlenül se alkalmazzák. Körmönfontan „speciális, nem élet kioltására tervezett traumatikus lőszernek” nevezik a törvényben. 

Csakhogy ez valójában nem más, mint maga a gumilövedék, még ha ilyen cizelláltan, a pórnép számára érthetetlenül írták is körbe. 

A kérdés adja magát: ha a Fidesznek annyira fájó seb volt a gumilövedék, akkor miért csempészték vissza a jogrendbe? És ha nem akarják – esetlegesen – később sem használni vagy bevetni, akkor mi szükség volt arra, hogy visszahozzák a jogszabályi felhatalmazást ennek alkalmazhatóságára? Úgy látszik, amit a Fidesz 2006-ban még elítélt, az mára szokványos műszaki paraméterré vált. 

Ehhez képest az már igazán bagatell szempont, hogy míg a nyilvánosság előtt hangosan kikeltek a gumilövedék ellen, addig az Országgyűlés rendészeti és nemzetbiztonsági bizottsága közös ülésének titkosítás alól feloldott jegyzőkönyvéből megtudhattuk, hogy Nyitray András, a Fidesz képviselője akkoriban azt kérte számon az akkori rendőri vezetőkön, hogy miért nem használtak a rendőrök éles fegyvert: „Elhangzott itt több soron – és itt jönnek a kérdések –, hogy a rendőri állománynak olyan utasítása volt, hogy nem használhat fegyvert. Szeretném megkérdezni, hogy ez egy külön extra utasítás volt-e az adott helyen, az adott napon. Mert egyébként ez egy képtelenség. A szolgálatban lévő rendőr az egyik olyan, aki egyébként, ha az ő életét és testi épségét fenyegető veszéllyel találja magát szemben, minden külön engedély nélkül használhatja a fegyverét, és akit mondjuk kockakövekkel hajigálnak - és higgyék el, hogy isteni szerencse, hogy ott nem halt meg egy-két rendőr, meg egy-két nem rendőr is, hozzáteszem, mert ott össze-vissza hajigálták a köveket. Ha ez nem elég jog arra, hogy valaki használja a fegyverét, akkor itt nagy baj van. Azért mondom Petrétei miniszter úrnak külön, mert a bemutatkozásakor én már egyszer ezt nagyon hangsúlyosan felvetettem, hogy Magyarországon a polgárok – és a rendőr is polgár – önvédelmi joga sehol a világon nincsen tiszteletben tartva. Micsoda dolog az, hogy ilyen esetben kvázi külön megtiltják a rendőrnek – ha ez így történt, és erős a gyanúm, hogy így történt, mert ezt többször hangsúlyozták –, hogy önmaga testi épségét megóvja. És most teljesen függetlenül attól, hogy ott mi történt, akárhol történik ilyen, szerintem ez végtelenül lelkiismeretlen parancs, ha ilyen parancs volt. Tehát volt-e ilyen extra külön parancs erre a helyzetre?”

Csak nem azt akarta ezzel mondani Nyitray András, hogy éles lőfegyverrel bele kellett volna lövetni a tömegbe? Miközben szinte minden létező fórumon kikeltek a gumilövedékek használata ellen? Hát mindezek tükrében több, mint abszurd, hogy a Fidesz visszaemelte törvényi rangra a gumilövedékeket mint legális eszközöket. Majd rendre a tizennégy évvel ezelőtti eseményeket törli az ellenzék képébe.