A különleges gazdasági övezetekről szóló törvényjavaslat értelmében a kormány az 5 milliárd forintnál nagyobb értékű kiemelt beruházásnak helyet adó településekre egyenként alkot majd rendeletet, amiben két felsorolást tesz közzé. Az egyikben az építési, majd gyártási területhez tartozó ingatlanok helyrajzi száma szerepel, a másikban pedig azoknak a forgalomképtelen utaknak, parkoknak a helyrajzi száma, amit elvesznek a helyi önkormányzattól és a tulajdonjogukat átadják a megyei önkormányzatnak.
Az egyetlen különleges gazdasági övezetté nyilvánító eddig megjelent rendelet értelmében a gödi Samsung gyárhoz tartozó telek majdnem 300 helyrajzi számon szerepel, a cég telkén lévő út magánút, a rendelet alapján az oda vezető utak és egy rövid szakaszon a közvilágításhoz használt terület is a Pest megyei önkormányzat tulajdonába kerül. A várostól elvett utak között van belterületi főút, de még a régi 2-es és az új M2-es autóút közötti átkötő út egy része is beleesik, és van olyan földút is, amit a beruházás miatt biztosan fejlesztenek.
A lapunk által megkérdezett önkormányzati szakértők szerint ugyanakkor nem biztos, hogy a helyi önkormányzat tulajdonában még forgalomképtelen törzsvagyonba tartozóként jegyzett és így viszonylag kis értéken nyilvántartott területeknek nem megy fel az ára és így a megyei önkormányzatok nem adják majd el ezeket épp a beruházóknak, hisz arról nem rendelkezik sem a különleges gazdasági övezetekről szóló törvény, sem pedig a Gödre vonatkozó rendelet, hogy a megyei önkormányzat mit tehet és mit nem ezekkel a területekkel.
Azt a szakértők nem tartják valószínűnek, hogy az érintett városok településfejlesztési rendeleteibe bele kell majd nyúlni, hiszen a Samsungra vonatkozó építési szabályokat korábban is központilag rendezte a kormány. Az ipari parkoknál csak annyiban lesz más a helyzet, hogy a beruházók által megvett területekhez vezető utak önkormányzati tulajdonát valószínűleg rövidebb szakaszon tudják átvenni a megyék.
Bármilyen rendelet születik azonban a készülő törvény alapján egy adott kiemelt gazdasági övezetről, az önkormányzati vezetők és szakértők álláspontja változatlan: kártérítés nélkül nem lehet „einstandolni” egy négyzetmétert sem egy település vagyonából.
– Itt elszabadult valami, félelemkeltő, ha működésképtelenné tesznek városokat, s azok nem tudják majd ellátni a feladataikat. Az önkormányzatiság 30 éve tiszteletben tartott és Alaptörvényben is rögzített alapjogát sérti, ahogy a kormány iparűzési adót és területet vesz el az 5 milliárd forint fölötti beruházásnak helyet adó településektől – nyilatkozta a Népszavának Fleck Zoltán. Az ELTE Jog- és Társadalomelméleti tanszékének vezetője szerint ezzel a lépéssel Orbán Viktor nemcsak átlátszó politikai bosszút hirdet az önkormányzatokkal szemben, hanem provokálja az uniót is.