Békés közélet - ez állt Görgényi Ernő gyulai fideszes polgármester 2014-es kampányposzterén. A napokban ismét ízelítőt kapott az ország, hogy Fidesz-újbeszélül a „béke” ugyanolyan, mint „együttműködésnek” nevezni az ország polgárainak nagyobb részével szemben folytatott hideg polgárháborút.
Mit jelent a napi gyakorlatban a „béke”? A városkában mindenki boldog, elégedett, aki esetleg nem, és ennek hangot ad – például kifogásolja, hogy a helyi kórházból százszámra dobálják ki a súlyos betegeket -, azt a központi hatalom helyi csinovnyikja csöndben feljelenti, a készséges helyi rendőrök pedig hajnalban elviszik kocsikázni egyet. Mire új nap virrad a városkára, mindenki mehet a dolgára boldogan.
Igazi, derűs vidéki életkép Elő-Oroszországból. Ahogy a nagy szellemi elődök is csinálták: „zeng az ének, szép az élet” - rivallták teli torokból az akkori idők májusában, miközben pár sarokkal odébb egy félhomályos pincében a betonon hevert a kihallgatás címén félholtra vert „rémhírterjesztő”. Az elkussoltatás módszerei az idővel szerencsére finomodtak, de a jó szándék ma is megvan.
A polgármester úr facebook-oldalán találni is egy sokatmondó fotót: egy földgyalut ábrázol, amint a zöld mezőben utat vág magának. A munkagép tolólapjára a „Putyin” feliratot fújták. A sofőr nem látszik a képen, csak az erőgép és a mögötte hagyott dúlás. Nagyjából, ahogy a botrány kirobbanása után a polgármester úr is sunyított arról, hogy ő jelentette fel az ellenzéki Csóka-Szűcs Jánost. Aki nem mellesleg már akkor a helyi Fidesz vezetője volt, amikor Görgényi még a jövőre készülve a jogi egyetemen fényesítgette az öltönyt.
Igaz, akkor a Fidesz még egy ellenzéki, úgy-ahogy polgári értékrendet képviselő européer párt volt. És nem egy korrupciós pénzekkel kitömött orosz szatellit-alakulat, egy szélsőjobboldali állampárt, mint ma.