Budapest;koronavírus;digitális oktatás;

Illusztráció

- Budapesten két iskolában május végén befejezik a digitális oktatást, utána pedig felügyeletet biztosítanak

A köznevelési államtitkár szerda délután jelentette be a kormánydöntést, miszerint az iskolákban év végéig marad a digitális munkarend.

Két budapesti általános iskolában május végén befejeződik a digitális oktatás - írja az Index.

„Tájékoztatom Önöket, hogy 2020. május 29-én befejeződik a digitális tanrend. Június 2-tól kollégáim nem tartanak online órákat, nem adnak házi feladatot, nem értékelnek.”

Ezt a levelet küldte ki egy fővárosi általános iskola igazgatója a szülőknek kedden. Azt írta, hogy június 2-től lehetőség van arra, hogy a gyerekek visszajöjjenek az iskolába. Ehhez egy online kérdőíven felmérik az ügyeleti igényeket.   

Az igazgató a portál érdeklődésére azzal indokolta a döntést, hogy az a szülők érdekében született. Kérte, hogy az ő nevét és az iskoláét ne szerepeltessék a cikkben. Megfogalmazása szerint már elég érdemjegy született ahhoz, hogy a tanárok le tudják zárni a tanévet, júniusban pedig amúgy is csak tanulmányi kirándulások, erdei iskolák szoktak lenni, ezeket viszont idén a járvány miatt el kellett halasztani.

Hozzátette, hogy a szülőknek extra terhelést jelent a digitális oktatás, és sokan már nem tudnak otthonról dolgozni, vissza kell menniük a munkahelyükre. Eddig összevont ügyeletek voltak a tankerületben, de az elmúlt napokban egyre több szülő jelezte, hogy már nem tudja megoldani az otthoni felügyeletet.

Hangsúlyozta, hogy nem indul újra a tanítás, mindössze felügyeletet biztosítanak. Arra a kérdésre nem válaszolt, hogy ő dönthetett-e, vagy a tankerülettől, illetve a Klebelsberg Központból jött-e erre utasítás.

Az Index információi szerint egy másik fővárosi iskolában is hasonló levelet kaptak a szülők a hét elején. Ebben is arról írtak, hogy május végén lezárul a digitális oktatás, és június 2-től felügyeletet biztosítanak az iskolában az alsós gyerekeknek.

Hangsúlyozták, hogy a biztonsági előírásokat maximálisan be kell majd tartani, egy tanteremben maximum tíz ember lehet, és maszkot kell viselni, illetve a megfelelő távolságot kell tartani egymástól.

„Nem kötelező, lehetőség azoknak a gyerekeknek, szülőknek, ahol komoly gondot jelent az otthoni felügyelet”– fogalmazott az igazgató levelében.

A cikk megjelenése után a Klebelsberg Központ az Index érdeklődésére megerősítette, hogy a tantermen kívüli, digitális munkarend jelenleg is hatályban van. 

„Ennek feloldásáról, és a tantermi oktatás ismételt bevezetéséről a kormány jogosult dönteni”- írták.

Hozzátették, a jogszabály lehetőséget biztosít a szülőknek arra, hogy gyermekfelügyeletet igényeljenek az iskolákban.

Az már szerda délután derült ki, hogy az iskolákban a tanév végéig, június 15-ig marad a tantermen kívüli digitális oktatás a kormány döntésének megfelelően. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár jelentette ezt be, és közölte, hogy június 2-től engedélyezik az iskolákban a pedagógusok és diákok oktatási célú találkozását, kiscsoportos konzultációk és egyéni felkészítések tartását, de a digitális oktatás már marad ebben a tanévben.

Léteznek mítoszok és tények arról, hogy miért erősebb a falvakban a Fidesz. Az önkormányzatok satuba fogása most könnyen visszaüthet, de csak akkor, ha az ellenzék nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kistelepüléseken is megmutatja magát.