Olaszország;koronavírus;

Tízezer alá csökkent a kórházban kezelt fertőzöttek száma Olaszországban

Már 228 006 embert diagnosztizáltak koronavírussal az országban.

Százötvenhattal emelkedett a halottak száma egy nap alatt Olaszországban, amely így elérte a 32 486-t az olasz polgári védelmi hatóság csütörtök esti adatai szerint. A kórházban kezeltek száma tízezer alá csökkent, az újonnan diagnosztizáltak majdnem felét Lombardia tartományban szűrték.

A halottak száma enyhén csökkent az egy nappal ezelőtti 161-hez képest. A halálozások csaknem fele Lombardiában és Piemont tartományban történt. A húsz régióból kilencből egy halálesetet sem jelentettek Covid-19 miatt az utóbbi egy nap alatt.

Az aktív fertőzöttek száma több mint ezerhétszázzal csökkent az egy nappal korábbi több mint kétezer után, hivatalos adatok szerint 60 960. Nyolcvannégy százalékuk házi karanténban tartózkodik, kórházban 9269 beteget kezelnek, intenzíven 640-t. A gyógyultak száma túllépte a 134 ezret.

A gyógyultakat és a halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma elérte a 228 006-t.

A gócpont Lombardiában 56-tal emelkedett a halottak száma a korábbi 65-höz képest. A diagnosztizált fertőzöttek száma 316-tal emelkedett az egy napja mért 294 után. Egész Olaszországban – a halottakat is beszámítva – 642 fertőzöttet szűrtek, ennek majdnem felét Lombardiában.

Eddig 3,1 millió vírustesztet végeztek

Giuseppe Conte miniszterelnök csütörtöki parlamenti felszólalásában elmondta, hogy a járvány február 20-i olaszországi megjelenése óta 3,1 millió vírustesztet végeztek. Három hónapja valamivel több mint 5500 volt az intenzív helyek száma, amit mostanra 7800 fölé emeltek. A kórházak fertőzőbeteg és pneumatológiai osztályain az ágyak számát 28 ezer fölé emelték, ami a korábbihoz képest több mint háromszáz százalékos növelést jelent.

Hivatalos közlés szerint áprilisban több mint 835 millió óra munkanélküli segélyt fizettek ki. Az olaszországi áruházláncok jelzései szerint mintegy 200 ezer dolgozójuk munkahelye forog veszélyben. Márciustól háromszázezer vállalkozás élt az állam által garantált egyszeri 25 ezer eurós bankhitel-lehetőséggel.

„Ez még nem a partik, az utcai bulizások, csoportos események ideje”

Giuseppe Conte arra kérte az olaszokat, hogy Olaszországban töltsék az idei nyári szabadságukat, mivel így hozzájárulhatnak a gazdaság fellendítéséhez.

Emlékeztetett, hogy Olaszország június 3-tól megnyitja külső határait az EU-tagállamaiből érkezők előtt: „lehetséges lesz Európába utazni, valamint más európai országokból Olaszországba, de Olaszország még nem számít annyira vonzó célállomásnak, mint korábban”. Ezért a kormányfő felszólította az olaszokat, „fedezzék fel ismét városaikait, országuk szépségeit.”

Hangsúlyozta, hogy szabad téren továbbra is kötelező a társadalmi távolságtartás betartása, valamint a szájmaszk viselete. „Ez még nem a partik, az utcai bulizások, csoportos események ideje” – figyelmeztetett, miután a május 18-i újranyitás első napjaiban több városban is a rendőrségnek kellett oszlatnia az utcákat, a tereket, a vendéglátó helyek teraszait nagy csoportokban ellepő embereket.

A vendéglátási, idegenforgalmi és szolgáltatói vállalkozásokat tömörítő Confesercenti üdvözölte Giuseppe Conte szavait a belföldi turizmus ösztönzéséről. A szervezet becslése szerint február végétől mintegy 20 milliárd eurót veszítettek az olaszországi szállodák, éttermek, személyszállítás és kereskedelem. A legnagyobb veszteség a vendéglátást érte az utóbbi három hónapban elmaradt 81 millió olasz és külföldi vendég kiesése miatt.

Nápolyban az idegenforgalmi dolgozók tüntettek támogatást sürgetve. Hasonlóképpen az adriai Pescarában, ahol a turizmusban dolgozók azt skandálták, segítség nélkül nem élik túl a járványválságot.

Luca Zaia, Veneto tartomány kormányzója csütörtöki sajtótájékoztatóján felvetette, hogy „egészségügyi schengeni övezetet” hozzanak létre, közösen tesztelve az egyik tagállamból a másikba utazó turistákat. Kijelentette, a római külügyminisztériumnak meg kell akadályoznia, hogy Németországból és Ausztriából „folyosókon” vigyék a turistákat Horvárországba Olaszország helyett.

Giuseppe Conte parlamenti felszólalását követően a kormánypárti Öt Csillag Mozgalom (M5S) és az ellenzéki Liga képviselőinek vitája a tettlegességig fajult, miután az M5S bírálta a Liga kormányzói vezette északolasz tartományok járványügyi politikáját.