A jelentéstevő a balközép Mozgalom a Változásért pártszövetség tagja, George Papandreou volt görög miniszterelnök lesz. Erről a közgyűlés legnépesebb, szocialista frakciójának helyettes vezetője, a monitoring bizottság tagja, Gurmai Zita tájékoztatta a Népszavát.
A 92 tagú monitoring bizottság fideszes alelnöke, Németh Zsolt hiába próbálta későbbre tolni a határozatot, a testület szerint indokolt a Magyarországgal foglalkozó „periodikus jelentés” elkészítése.
Az 71 éve, tehát jóval a mai Európai Unió előtt alapított ETPKGY-ben 47 ország képviselteti magát. A monitoring bizottság jelenleg tizenkét ország – Albánia, Azerbajdzsán, Bosznia-Hercegovina, Grúzia, Lengyelország, Moldova, Oroszország, Örményország, Szerbia Törökország és Ukrajna – belső állapotát követi szoros figyelemmel. Bulgária, Észak-Macedónia és Montenegró javuló tendenciát mutat, esetükben a testület úgynevezett posztmonitoring párbeszédet folytat. Magyarország Máltával és Romániával egy harmadik kategóriába tartozik, amelyekről rendszeresen kérnek jelentést.
Ez a státus mellesleg azt is előrevetíti, hogy maga az Európa Tanács vagy annak parlamenti közgyűlése megfigyelőket küld a következő - ha semmi nem jön közbe, akkor 2022-ben esedékes – országgyűlési választásra. Az előző két választásra (2014 és 2018) az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői érkeztek Magyarországra. Az ő utólagos jelentéseik mindkét esetben megállapították, hogy a választások formálisan törvényesek voltak. Ugyanakkor számos kifogást is megfogalmaztak, kiemelve az egyenlőtlen feltételeket, a kormánypárt nyomasztó gazdasági és médiafölényét, az egyenlő választójog sérelmét. A jelek szerint a legközelebbi alkalommal a korábbinál több, különböző nemzetközi szervezeteket képviselő megfigyelőre lehet majd számítani.