Balaton;gyógyszerek;vízminőség;

2020-05-27 21:08:43

Gyógyszermaradványokat kerestek a Balatonban: 69-félét találtak a kutatók

A legtöbb szerves szennyező a szennyvíztelepekből kerül a tóba.

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott a környezetanalitikában a szerves mikroszennyezők kimutatása. Ilyen szennyezők lehetnek az endokrin rendszert megzavaró anyagok (EDC, Endocrine Disrupting Chemicals) és a gyógyszer hatóanyagok, amelyeket még mindig nem tudnak teljesen eltávolítani a szennyvíz tisztításakor. Ráadásul a tisztító műből elfolyó vizet természetes vizek fogadják be, ezért a szennyezések megjelennek a patakokban, folyókban és tavakban - írja a greenfo.

Két másik kutatóval Maász Gábor, a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos főmunkatársa díjat is nyert pályamunkájában a Balaton és vízgyűjtő területén jelenlevő gyógyszerhatóanyag maradványokat határozta meg, és azonosította a szennyezési forrásokat, amelyek terhelést jelentenek a vízi környezetekre. Vizsgálták a régióban jelenlevő ismert szennyező forrásokat (szennyvíztelepek), valamint a szezonális hatásokat. 134 gyógyszer hatóanyagot vizsgáltak, így pedig átfogó képet kaptak a szennyezések típusáról és mértékéről.

Maász Gábor hozzátette, hogy egyes szennyezők (rekreációs szerek) megjelenése szintén megerősítette, hogy a tömegturizmus általi hatások megfigyelhetőek a vízminőségen.

A munkatársak új kutatásokat is folytatnak a hatóságokkal, szervezetekkel együttműködve, így többek között tesztelik a szennyvízkezelési technológiák hatásfokát is.