Az Euromomo adatai szerint többlethalálozás nem fordult elő hazánkban a koronavírus ideje alatt, ezt mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos, írja a portfolio,hu. A lap megpróbált utána járni, mennyiben van igaza Müller Cecíliának.
A KSH adatai valóban ezt mutatják, 2020 első negyedévében a halálozások száma 8,5 százalékkal kevesebb volt, mint 2019 azonos időszakában. Az első három hónapból azonban két és fél hónapban pedig nem érintette a halálozási adatokat a járvány.
Ráadásul az egyes hónapok adatai azonban már más képet festenek: januárban 15 százalékkal, februárban 13 százalékkal kevesebben, márciusban azonban 1,2 százalékkal többen hunytak el, mint egy évvel korábban. A 12. héttől kezdve - a koronavírus kirobbanása után, március második fele - azonban a 16. hétig minden egyes héten többlethalálozást láthattunk. Csakhogy a 17. és a 18. héten viszont újra kevesebben haltak meg idén, mint a tavalyi év azonos hetében.
És ez a tendencia, az említett utolsó két hetet nézve, öt évre vetítve is igaz. Ami a lehetséges magyarázatot illeti: egyrészt márciusban általában már lecsengőben van az influenzajárvány, illetve a különböző korlátozó intézkedések nem csak a balesetek (legyen szó közútiról vagy munkahelyiről) számát mérsékelték, hanem a koronavírus mellett egyéb fertőző betegségeket is visszaszorítottak. (A legfrissebb elérhető adatok az április 27. - május 3. hetet ölelik fel.)
Miután a havi halálesetek ezekben a hónapokban 10 ezer fő felettiek, így a március második felére és áprilisra eloszló, valamivel több mint 300 fő koronavírusban elhunyt (májusi hivatalos halálozási adatok még nincsenek) nem mutatkozik meg olyan látványosan a halálozási statisztikában, mint sok más országban, ahol érdemben többen haltak meg a járvány miatt.