A kormány jövő év júliusától tiltja be az egyszer használatos műanyagokat - jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón. A kancelláriaminiszter emlékeztetett a fura előzményekre. Eszerint, míg két hete a kormány - az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) korábbi bejelentéseinek megfelelően - jövő év januári bevezetést lehetővé tévő törvénytervezetet nyújtott be, addig a múlt héten egy mondatos levélben visszavonták a javaslatot. Míg Gulyás Gergely két hete a kormányinfón lapunk kérdésére még arra helyezte a hangsúlyt, hogy a tilalom uniós kötelezettség, múlt heti bevezetőjében már úgy indokolta a visszavonást, hogy a tilalom jelentősen visszavetné bizonyos gyártók versenyképességét és elbocsátásokhoz vezetne.
Most voltaképp folytatódnak a bohózatba illő fordulatok, amit Gulyás Gergely úgy vezetett fel, hogy a műanyagügy már-már a kormányinfó állandó rovata. A kancelláriaminiszter szavai szerint Palkovics László szakminiszter egy hét alatt "bravúrosan" lefolytatta az egyeztetéseket az érintett 24 legfontosabb társasággal. Gulyás Gergely arra is utalt, hogy egyeztettek az érintett térségek parlamenti képviselőivel. Közöttük név szerint említette a fideszes Font Sándort, mondván, az ő választókerületében - Soltvadkerten és környékén - működik a kárt szenvedő vállalkozások 70 százaléka. Az érintett társaságok a kancelláriaminiszter szavai szerint tízmilliárd forint támogatást kapnak munkahelyeik megtartására és versenyképességük javítására.
Miközben tehát az egyeztetések nyomán a kormány a tilalmat az EU által engedélyezett legkésőbbi időpontig, jövő év júliusáig tolja ki, a műanyag zacskók terén változatlanul az uniós előírásnál szigorúbb szabályozást terveznek.
A kormány körülbelül három hete fogadta el azt a kormányrendelet-tervezetet, ami nevesíti a betiltandó termékeket. Ezen a "könnyű műanyag hordtasaknak" elkeresztelt vékony műanyag zacskókon kívül felsorolták az összes műanyag pohár - EU-s tilalomnál szintén szigorúbb - betiltását is. A műanyag poharakról ugyanakkor Gulyás Gergely a kormányinfón nem tett említést.
A műanyagtilalommal kapcsolatos fordulatok a fideszes elképzeléseket megelőző egyeztetések mélyreható gondjaira utalnak. Ismereteink szerint a - lapunknak nem nyilatkozó - szaktárca az évek óta ismert uniós terv kapcsán számos egyeztetést folytatott le az érdekeltekkel. Bár a kormány két éve még - szokatlanul látványosan - lesöpörte az ITM akkori szigorító javaslatát, most a kabinet is elfogadta a vonatkozó rendelet- és törvénytervezetet és csak ezután léphetett közbe - a parlamenti vitát kikerülve - a Font Sándor fémjelezte frakciólobbi. Ráadásul sikeresen, miközben a törvények benyújtás utáni gyors visszavonását Gulyás Gergely - látványosan feszengve - maga is ritkának nevezte.