Bioritmus;allergia;pollenszezon;

- Évről évre rosszabbodhat az allergia

A klímaváltozás több módon is hozzájárul, hogy egyre hosszabb a panaszokat okozó időszak, folyamatosan nő a szénanáthások száma és erősebbek az allergiás tünetek.

A pollenallergiások száma világszerte folyamatosan emelkedik, és nem csak öröklött hajlam kérdése, hogy valakinél jelentkezik-e a betegség. A klímaváltozás több módon is hozzájárul, hogy egyre több a szénanáthás, egyre tovább tart a szezon és erősebbek az allergiás tünetek – mondta Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

A pollen egy szabad szemmel nem látható, finom porszerű anyag, ami a növényekről, a virágzás időszakában kerül a levegőbe. A növények a környezeti ingerektől – hőmérséklet, csapadék és napfény – függően kezdik meg a pollenek termelését. A The Lancet Planetary Health tavalyi cikke szerint az átlaghőmérséklet emelkedése miatt világszerte az utóbbi években olyan mértékben megnőtt a pollenkoncentráció, hogy

a nem allergiásoknak is lehetnek tüneteik.

Az adatok alapján a növekvő pollenmennyiség mellett, az allergiásokat az elmúlt húsz évben egyre hosszabbodó pollenszezon is kihívás elé állítja. 

Megduplázódott a parlagfű pollentermelése

A kedvezőtlen tendencia a leggyakoribb allergiát okozó növény, a parlagfű esetében is megfigyelhető. Ez az egynyári növény ideális alany arra, hogy a kutatók a klímaváltozás pollenkoncentrációra gyakorolt hatásait megfigyeljék, mivel jól mutatja, hogy az időjárási tényezők, például a téli hőmérséklet vagy a csapadék hogyan befolyásolják a pollentermelést. A kutatók megfigyelték, hogy ezen kívül a szén-dioxid szint is szerepet játszik abban, hogy a pollenszezon évről évre egyre nagyobb megpróbáltatást jelent. A szén-dioxid koncentráció a korábbi 280 ppm helyett napjainkra már jellemzően 400 ppm, ami a parlagfű pollentermelésének megduplázódását eredményezte.

Minden szénanáthás beteget érint

A szén-dioxid a növények fontos tápanyaga, nemcsak a fejlődésüket, hanem a pollentermelésüket is serkenti. A jelenség különösen aggasztó annak fényében, hogy az előrejelzések szerint 2100-ra a szén-dioxid koncentráció elérheti a 730-1020 ppm-et. Ennek hatását pedig már jóval korábban érezni fogjuk, a becslések szerint ugyanis 2040-re a pollenszám már a jelenlegi kétszerese lesz, ami az összes légúti allergiás beteget érinti.

Agresszívebbek a pollenek

A szén-dioxid koncentráció emelkedése miatt nő azoknak az allergén peptideknek a száma is, amelyek az immunválaszt kiváltják. Az egy pollenszemcsén lévő több peptid fokozza az allergia súlyosságát. Tehát nemcsak az a baj, hogy több a pollen, hanem az is, hogy azok egyre intenzívebb immunválaszt, azaz erősebb tüneteket váltanak ki. 

„A fokozódó tünetek és az egyre hosszabb allergiaszezon miatt a betegeknek nem elég a pollennaptárra hagyatkozniuk, a napi jelentéseket is követniük kell, a tüneteket figyelve érdemes felkeresniük az allergológust. A szövődmények, az újabb allergiák, az asztma kialakulásának elkerülése érdekében a tüneti szerek – antihisztamin és szteroid orrspray – mellett érdemes a tartós megoldást nyújtó allergén specifikus immunterápiát is alkalmazni – tanácsolta a szakorvos.

Fokozatosan emelve a tempót és a távolságot, a rendszeres séta jótékony hatásai hamar érezhetők.