Fokozódik a homály a Mészáros-érdekeltség területén lefotózott könnyű páncélosok ügye körül, a jelek szerint a kormány sem tudja, hogyan kerültek harci járművek a milliárdos cégének bicskei birtokára.
Először a Magyar Hang írta meg, Hadházy Ákos drónfelvételei és beszámolója nyomán, hogy két harcjármű áll a bicskei tó partján, melyet Mészáros Lőrinc egyik vállalkozása, a Búzakalász 66 Kft. vásárolt meg néhány éve.
A Kft. a hetilap kérdésére sem árulta el, hogy kié a két páncélos, és azokat mire, milyen engedélyek birtokában használhatják fel. A Mészáros Csoport az érdeklődésre úgy válaszolt, hogy
„Magánterületen található ingóságokról nem áll módunkban tájékoztatást adni.”
Vadai Ágnes, a DK képviselője is nekirugaszkodott a témának, és Pintér Sándort, Orbán Viktort is megkérdezte:
melyik minisztérium kötelékébe tartoznak a járművek?
a Belügyminisztérium, esetleg a Magyar Honvédség vezényelte-e járműveket a bicskei tó partjához, és ha igen, miért?
a belügy vagy a honvédség adott-e el ilyen járműveket, és ha igen, mikor és kinek?
Orbán Viktor helyett Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Pintér helyett Kontrát Károly belügyi államtitkár válaszolt, ám nagyjából egybehangzóan: a jelek szerint senki sem tud semmit a két harckocsiról. „A belügyminiszter által irányított szervek a kérdés tárgyát érintő harcjárműveket nem üzemeltetnek és nem értékesítettek” – írta Vadainak Kontrát Károly. Benkő Tibor szerint pedig „… a drónfelvételeken látható egyik jármű sem tartozik a Magyar Honvédség kötelékébe, és tőle senki sem vásárolt ilyen eszközöket”.
Utóbbi válasz azért különös, mert a Magyar Hang által megszólaltatott szakértő szerint a drónfelvételen tisztán látható harckocsi egy szovjet gyártmányú BDRM 2- harcászati felderítő jármű; ilyen típust pedig napjainkban is használnak a honvédségnél, bár a bicskei tó partján látható példány a jelek szerint nem tartozik kötelékükbe. A Bors pedig 2017-ben írt BDRM-2-es páncélosról, amit akkor hétmillió forintért kínált egy autókereskedő – az üzletember állítása szerint hirdetés útján, a honvédségtől vette a 6 tonnás harckocsit.
Hatástalanítva, polgári célra átalakítva minden további nélkül lehet vásárolni ilyen harcjárművet – mondta kérdésünkre egy névtelenséget kérő szakember, aki szerint a fenti árnál olcsóbban is, akár 2 millió forintért lehet szerezni BDRM-2-et civil vásárlóként. A nyilatkozó azt is határozottan állította, hogy az ehhez hasonló, használhatatlan, inkurrens harci járműveket és eszközöket rendszerint a honvédség értékesíti itthon, és ezután kerülnek a piacra.
Arra, hogy valaki miért venne ilyet, a szakértő azt mondta, a gyűjtőknek, kiállítóknak éri meg ezt a típust vásárolni. Persze, a 4X4-es hajtású, úszásképes harckocsi igazi erőgép, amit akár műszaki mentésnél is lehet használni. Az ismeretlen hátterű páncélosokról csütörtökön a hvg.hu is írt.