Az Európai Parlament LMBTI (Leszbikus, Meleg, Biszexuális, Transznemű és Interszex) munkacsoportjának tagjai hétfőn levelet írtak Kozma Ákosnak, amelyben sürgetik az alapjogok biztosát, hogy kérjen alkotmánybírósági normakontrollt a transznemű és interszex személyek nemváltoztatását ellehetetlenítő törvényre.
A jogszabályt a parlament május közepén kétharmados többséggel hagyta jóvá annak ellenére, hogy több nemzetközi szervezet is komoly aggályokat fogalmazott meg az előírásaival kapcsolatban és súlyosan jogsértőnek minősítette azokat.
A parlamenti levél aláírói is hivatkoznak az ENSZ, az Európa Tanács több tisztségviselőjére, valamint nemzetközi civil szervezetek képviselőre, akik az elmúlt hetekben hangot adtak aggodalmaiknak amiatt, hogy a törvény — illetve a benyújtott törvénytervezet — szembemegy az európai és a nemzetközi emberi jogi normákkal. Az munkacsoport tagjai, köztük két parlamenti alelnök, ezért felszólítják a magyar alapjogi biztost, hogy kérje fel az Alkotmánybíróságot a jogszabály normakontrolljára.
Az EP-képviselők kifejtik: a törvény elfogadása nyomán Magyarországon a transznemű és interszex személyeket megfosztották attól, hogy a nemi identitásuknak megfelelő személyi okmányokkal rendelkezzenek. Ez fokozza hátrányos megkülönböztetésüket, szükségtelen nehézségeket okoz és félelmet kelt bennük a mindennapi életben. A levélírók szerint nem csak a nemzetközi szabályozás egyértelmű, de korábbi ítéletében a magyar Alkotmánybíróság is elismerte, hogy alapvető jog a transznemű emberek nemének jogi elismerése és a hozzá kapcsolódó névváltoztatás.
Április 15-ikén 63 EP-képviselő írt levelet Varga Judit igazságügyi miniszternek, azt kérve, hogy a kormány vonja vissza a törvényjavaslatot. Mint lapunk is beszámolt róla, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter május elején megküldött válasza nem tudta eloszlatni súlyos kifogásaikat.