Facebook;twitter;Joe Biden;Donald Trump;közösségi média;

- Trump Twitteren hergel a Twitter ellen

Kitört a vita az Egyesült Államokban a közösségi hálózatok működési alapelveiről, miután az elnököt moderálták a kedvenc oldalán. Mindkét párt módosítaná a törvényi szabályozást - csak éppen ellentétes irányban.

Hosszú időn keresztül kölcsönösen előnyös tűnt a kapcsolat az amerikai elnök és a Twitter között. A madárcsicsergésről elnevezett közösségi oldalt Donald Trump már 2016-os kampányában is előszeretettel használta arra, hogy a hagyományos sajtó megkerülésével, közvetlenül szólítsa meg saját támogatóit. A platform üzemeltetője számára pedig hatalmas presztízst jelentett, hogy felületet biztosíthat, előbb a Fehér Házra pályázó jelöltnek, majd a világ legnagyobb hatalmú vezetőjének. A Twitter mindezért cserébe látványosan kivételezett Trumppal.

A Twitter elvben minden felhasználóra érvényes irányelvei tiltják az erőszakkal való fenyegetést, az elnök 2018 elején retorziók nélkül megúszta, hogy bejegyzésében Észak-Korea elleni atomcsapást helyezett kilátásba. A moderátorok akkor sem léptek fel vele szemben, amikor a Britain First nevű újfasiszta párt muszlimok ellen agitáló videóit osztotta meg. A szolgáltató ezekben az esetekben arra hivatkozott, hogy a kérdéses posztok közérdeklődésre tartanak számot, ezért nem távolítják el azokat.

A cég azóta már finomabb eszközöket adott moderátorainak az álhírekkel és félrevezető tartalmakkal szembeni küzdelemben, s a változások lehetővé tették, hogy  - bejegyzései törlése nélkül - felléphessenek Trumppal szemben . Először május végén, az elnök levélszavazással kapcsolatos hamis állításaihoz mellékeltek egy tényellenőrző honlapra irányító hivatkozást, majd erőszakra való felbujtásra hivatkozva elrejtették az egyik posztját, amely egy plusz kattintással azért továbbra is megtekinthető maradt. A Twitter csupán felhívta a figyelmet a szabályszegésekre, ám Donald Trump ezt cenzúraként élte meg.

Simon Gilhooley, a New York állambeli Bard College politológusa szerint az érdemi moderáció és a tényellenőrzés lehetősége kihívást jelent az elnök politizálási stílusának, amelyben az igazság teljesen lényegtelennek számít. A szakértő a Népszava megkeresésére kifejtette, hogy a közösségi hálózatok kiváló felületet biztosítottak a hagyományos sajtót hosszú évek óta elfogultsággal vádoló republikánusok számára, hiszen közvetlen kommunikációs csatornát teremtettek a párt és szavazótábora között. A jobboldal olyan közeget tudott kialakítani, amelyben az információk nem mindig tényszerűek, és mindezt a rendszeresen hazugságon kapott Donald Trump testesíti meg a legjobban - vélekedett Gilhooley. A szakértő ezzel kapcsolatban megjegyezte: az amerikai konzervatívok hiába próbálják politikai szlogenként kisajátítani az “álhír” kifejezést, az ellenzékben lévő Demokrata Párt sokkal inkább szeretné betartatni a pontos tájékoztatásról szóló sztenderdeket a sajtóval és a közösségi médiával.

Habár a politikai paletta két oldalának teljesen mások az elvárásai a Twitterrel, a Facebookkal és hasonló oldalakkal szemben, abban egyetértés van a két párt között, hogy növelni kell az üzemeltető cégek elszámoltathatóságát. A közösségi oldalak üzemeltetőit ugyanis jelenleg nem lehet beperelni a felületükön megjelenő tartalmak miatt, mivel az 1996-os "tisztességes kommunikációról" szóló törvény 230-as cikkelye néhány extrém esettől eltekintve mentesíti őket a felelősség alól. Mind Donald Trump, mind pedig demokrata kihívója, Joe Biden eltörölné ezt a rendelkezést, igaz más-más okból. A republikánusok azért idéznének bíróság elé egyes cégeket, mert azt állítják, hogy a moderátorok diszkriminatív módon, kifejezetten a nézeteik miatt lépnek fel a konzervatívok ellen. A demokraták azért szeretnék jogi úton számon kérni az oldalakat, mert szerintük túl nagy teret engednek az álhírek és a gyűlöletkeltésnek.

A jelentős nézetkülönbségek miatt nem valószínű, hogy a szabályozás egyhamar változni fog. Donald Trump ugyan saját hatáskörben másfél hete aláírt egy elnöki rendeletet, amely megfosztaná az aktív moderációt folytató közösségi oldalakat az említett törvényi előjogoktól, de az intézkedés jogi szakértők szerint kevés gyakorlati következménnyel jár. A lényegi változáshoz kongresszusi döntésre lenne szükség, a törvényhozás azonban megosztott: a szenátusban republikánus, a képviselőházban pedig demokratapárti többség van.

Az elnök mindenesetre próbálja a novemberi elnökválasztás egyik témájává tenni a közösségi média szabályozását. Ennek jegyében már többször világgá kürtölte a Twitteren, hogy a Twitter elhallgattatja őt. A hétvégén például azért bírálta a céget, mert - a Facebookhoz hasonlóan - a szerzői jogok megsértése miatt eltávolították a George Floydra emlékező kampányvideóját.

A látványos kommunikációs hadjáratnak nem sok alapja van. A Twitter valójában még mindig kesztyűs kézzel bánik az amerikai elnökkel: ezt bizonyította be egy másik felhasználó, aki kísérletképpen szóról-szóra újraközli Trump bejegyzéseit. A moderátorok nála teljesen másként járnak el: például erőszakra felbujtó poszt miatt felfüggesztették fiókját és a szóban forgó tartalom törlésére kötelezték. A Twitter ennek kapcsán jelezte, hogy már tavaly nyáron a hivatalos irányelvekben is rögzítették, hogy másképp járnak el a világ vezető politikusai és a mezei felhasználók esetében.

A következmények Magyarországra is begyűrüznekHabár a Twitter nem túl népszerű a magyar felhasználók körében, az oldal és Donald Trump vitája hazánkat is érinti, hiszen az a több vagy éppen a kevesebb moderáció felé terelheti a közösségi hálózatok üzemeltetőit. E tekintetben különösen érdekes, hogy a Facebook alapító-vezérigazgatója, Mark Zuckerberg eleinte az amerikai elnök oldalára állt a kérdésben: a jobboldali Fox News hírcsatornának azt mondta, hogy magáncégek nem lehetne "az igazság döntőbírói.” Álláspontja nagy felháborodást keltett a vállalaton belül: a múlt héten mintegy 400 alkalmazott munkabeszüntetéssel tiltakozott, amiért a Facebook - a Twitterrel ellentétben - nem lépett fel Trump erőszakot dicsőítő posztja ellen. Mindez végül Zuckerberg pálfordulásához vezetett, a cégvezér múlt pénteken megígérte a dolgozóknak, hogy változtatások jönnek: a jövőben felelősségteljesebben fogják ellenőrizni a politikai tartalmakat. Mindez a magyar belpolitikára is hatással lesz: a kormánypárti sajtó egy ideje hazánkban is igyekszik meghonosítani azt a republikánus narratívát, miszerint a közösségi média diszkrimantívan bánik a konzervatívokkal. Az Orbán-kormány és a Facebook legemlékezetesebb összeütközésére a 2018-as választási kampányban került sor, amikor a közösségi oldal átmenetileg elérhetetlenné tette Lázár János akkori miniszterelnökséget vezető miniszter Bécsben készült, megkérdőjelezhető állításokat tartalmazó videóját. A politikus cenzúrát kiáltott, de panasza nyomán az oldalon hamarosan újra megtekinthetővé tették a felvételeket. A 444.hu-nak néhány hónappal később egy magyar moderátor arról számolt be, hogy az esetet követően leszóltak a cég európai központjából, hogy ettől kezdve ne döntsenek saját hatáskörben Lázár János vagy az origo.hu által közölt tartalmak ügyében. Mindez azonban nem akadályozta meg a további pengeváltásokat, gyűlöletkeltésért vagy épp álhírterjesztésért kormánypárti vagy ahhoz közeli véleményformálók azóta is fenn-fennakadtak a Facebook rostáján. Varga Judit igazságügyi miniszter ennek kapcsán tavaly, a Sziget fesztiválon tartott előadásában cenzúrával vádolta meg a közösségi oldal üzemeltetőit. Mindezek fényében valószínűleg tovább élezi a feszültséget az Orbán-kormány és a Facebook között, ha Zuckerberg az aktívabb moderáció irányába mozdítja el cégét.

A bíróság elé álló antirasszista afroamerikai férfi áldozata szintén fekete volt.