KSH;építőipar;statisztika;termelés;

2020-06-15 18:27:36

Az építőipart mérsékelten viselte meg a járvány

Azért ha nem a V-alakú intenzív helyreállás valósul meg, akkor lehet még baj.

Áprilisban 2,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés az egy évvel korábbihoz képest: az épületek esetében 1,4, az egyéb építményeknél 2,8 százalékos volt a visszaesés – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Az építőipari vállalkozások április végi szerződésállománya pedig 15,4 százalékkal maradt el a tavaly áprilisitól – itt főként az egyéb építményekhez köthető a visszaesés. Épületek esetében új szerződést 124 milliárd forint értékben kötöttek a hónapban, a szerződésállomány pedig 787 milliárd forint volt, ami 6 százalékos éves növekedést jelent. Egyéb építmények - azaz infrastrukturális beruházások - kategóriában viszont 137 milliárd forintnyi új szerződést írtak alá, az állomány pedig 1339 milliárd forint volt, azaz 24 százalékkal csökkent a megrendelés. 

A márciustól életbe lépett korlátozások az építőipart – más iparágakhoz képest - kevésbé érintették, így ebben a szektorban nem szükségszerű látunk majd kiugróan csökkenő számokat – kommentálta az adatokat Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője. Szerinte a jelenlegi rendelésállományok alapján továbbra sem látszik probléma az ágazat kilátásait illetően. Némi csökkenés az egyéb építményeknél van az uniós források kifutásával párhuzamosan. Ugyanakkor a közeljövőben a kormány várhatóan ebben alágazatban indíthat gazdaságélénkítési céllal új beruházásokat.

 

Hozzátette: ha nem a V-alakú intenzív helyreállás valósul meg, akkor keresleti oldalról érheti negatív hatás az iparágat, ami elsősorban a magánépítkezéseket és a felújításokat húzhatja vissza. A jóval jelentősebb volument képviselő üzleti beruházások viszont továbbra is az eredeti menetrend szerint zajlanak és hosszan elhúzódó válság nélkül ebben nem is várható érdemi változás.