válság;GDP;recesszió;koronavírus;

2020-06-16 13:48:31

Csődök sorozata jöhet

A koronavírus-járvány negatív hatásai miatt világszerte fokozódnak a hitelkockázatok, emiatt a tavalyinál sokkal több cég válhat fizetésképtelenné. Az USA-ban például 43, Németországban 12 százalékos növekedés várható e téren.

Az idén 4,4 százalékkal eshet vissza a globális GDP, vagyis a legutóbbi 2008-as világválság utáninál komolyabb recesszióra lehet számítani. A koronavírus-járvány ugyanis sokkolta a világgazdaságot és a korlátozások feloldásával javuló teljesítmény nem fogja ellensúlyozni a negatív hatásokat - derül ki a Coface hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből. Ha viszont a járványnak nem lesz második hulláma, akkor jövőre már 5,1 százalékos GDP-növekedés jöhet a világgazdaságban.

A Coface szakértői szerint több oka is van, hogy a gazdaságok nem tudnak gyorsan talpra állni. A járvány miatti folyamatos bizonytalanság következtében a háztartások óvatosak lesznek és növelni fogják a megtakarításaikat, visszafogják a beszerzéseiket, fogyasztásukat. Sok piaci szereplő felszámolhatja befektetéseit, vállalkozásait. Több szektorban pedig - például a szolgáltatásoknál - visszafordíthatatlan károk akadályozzák a járvány utáni ütemes fellendülést.

A járvány negatív hatásait tompító jegybanki és állami lépések ellenére várhatóan minden fejlett gazdaságban növekedni fog a fizetésképtelenné váló, csődöt jelentő vállalatok száma. A Coface előrejelzése szerint az USA-ban 43, az Egyesült Királyságban 37, Japánban 24, Franciaországban, Németországban 12 százalékkal több cég válhat fizetésképtelenné, mint tavaly.

Számos országban jelentősen fokozódtak a rövid távú, 6-12 hónapos hitelkockázatok, ezért a Coface 71 országot - a rendszeresen vizsgált országok 40 százalékát - a korábbinál alacsonyabb szintre sorolt. Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia országkockázata azonos, A4-es szintre került. (A Coface az országok minősítésénél nyolc kategóriát különböztet meg: az A1-es a legjobb, és nagyon alacsony kockázatot jelent. Ezután következnek sorrendben a gyengébb osztályzatok, az A2-es, A3-as, A4-es, illetve a B, C és D kategória, utóbbi a leggyengébb eredmény.)

A hitelbiztosító a világ teljes GDP-jének 88 százalékát előállító 28 ország különböző ágazatainak 40 százalékát ugyancsak lejjebb sorolta, azzal indokolva, hogy a szállítmányozás mellett a járvány több olyan ágazat helyzetét rontja, amelyek fizetőképesség szempontjából már tavaly is sérülékeny szektornak számítottak. Ilyen például az autóipar, a fémipar, a kiskereskedelem vagy éppen a textil- és ruhaipar. Vannak persze a válságnak ellenálló szektorok is: a Coface elemzői szerint többek között a gyógyszeripar és a mezőgazdaság is ilyen ágazat.