;

színház;gyerekek;

- Jegesmedvék és hajléktalanok

Környezettudatos életmódra és empátiára nevel egy formabontó budapesti előadás. A készülődés kilenc hónapjának periódusait minden hónap 19-én teszik közzé videón.

A jegesmedvék etetése tilos! címmel egy több szempontból formabontó bábelőadást mutatnak be a Bethlen Téri Színházban szeptemberben. A január óta tartó próbafolyamat aktuális állásáról az alkotók minden hónap 19-én videót tesznek közzé, bepillantást engedve az előadás elkészülésének – metaforikusan is értelmezhető - kilenc hónapjába. Az előadás rendezője, Kovács Domokos válaszolt kérdéseinkre.

A darab ötletét a National Geographic fotósa által egy éhező jegesmedve utolsó lépteiről készített videó adta. Mire inspirálta ez a látvány?

Először az a kérdés merült fel bennem, hogy miért nem segített a filmes a medvének, illetve miért tiltja törvény azt, hogy bárki segíthessen – például élelemmel - ezeknek az állatoknak. Aztán szinte rögtön eszembe jutott a hajléktalanok problematikája, mert épp akkoriban minősítették szabálysértéssé az életvitelszerű utcán tartózkodást. Ez nagyon hasonló problémának és problémakezelésnek tűnt. A célom, hogy az előadásban ki tudjunk nyitni más témákat is, amelyeknek ugyanaz a gyökere. Például, hogy miként tudunk segíteni a társadalmilag elnyomott rétegeknek.

Hogyan nyit más témák felé?

Nem célom, hogy tuti tippsorozatot adjak, hogyan lehet megvédeni a Földet. Művészként nem is ez a feladatom. Inkább az érdekel, mennyi kérdést vet fel ez a témakör. Szeretném az előadást minél szabadabb asszociációk mentén mozgatni, ezért nem is lesz szöveg. Csak mozdulatokkal jelenítünk meg mindent, és a nézőket is aktívan bevonjuk az előadásba.

Milyen korosztályhoz szólnak?

14 éves kortól fölfelé. Célunk, hogy a felnőtt közönség mellett a középiskolások számára is befogadható, aktuális előadást hozzunk létre. Fontos, hogy ezzel a korosztállyal együtt gondolkodjunk az említett problémákról. Más helyzet az, amikor úgy próbáljuk bevonni a közönséget, hogy az harminc, egymás számára ismeretlen felnőtt ember, mint amikor megjön egy osztály, akik már félmondatokból értik egymást, van egy közös dinamikájuk és bátrabban mernek megnyilvánulni egymás előtt.

Klasszikus értelemben vett bábok lesznek a színpadon?

Az emberek többségének kapásból nem ezek a fajta bábok jutnak eszébe. Az általunk választott forma félig jelmez, félig báb: a mozgató testének a kiegészítése még egy elemmel, mintha egy szoborral táncolnánk. Azzal szeretnék kísérletezni, hogyan lehet lebontani a határt báb és mozgató között. A bábok egyébként újrahasznosított anyagokból, például nejlonhulladékból készülnek.    

Infó:

A jegesmedvék etetése tilos!

Bemutató: szeptember 19-én

Bethlen Téri Színház

Kulisszatitkok minden hónap 19-én a Manna Produkció Youtube csatornáján.     

NévjegyKovács Domokos 2017-ben végzett a Színház-és Filmművészeti Egyetem bábszínész szakán. Színészként, táncosként, koreográfusként és rendezőként is dolgozik.
Amíg nem mehetünk színházba, maradnak a könyvek A Boldizsár Ildikó író, mesekutató és meseterapeuta által szerkesztett kötet a világ népmesekincséből összegyűjtött meséket tartalmaz, így olvashatunk többek között eszkimó, izlandi, tanganyikai és indián történeteket is. A különböző népek legendái között azok mondanivalója jelenti a kapcsolatot: hogyan él(hetne) az ember harmóniában a természettel. A meséken keresztül bepillantást nyerünk olyan világokba, amelyben az ember még tisztelte a növényeket és szót értett az állatokkal, de ízelítőt kapunk abból is, mi történik akkor, ha a megbomlik ez az egyensúly és veszélybe kerül az ember és természet közötti ősi szövetség. A történetek segítenek abban, hogy a gyerekek ráébredjenek az élet tiszteletére és nyitottsággal, figyelemmel közelítsenek a környezetükhöz. A könyvet szellemiségéhez méltóan környezettudatos módon előállított papírra nyomták.  Mesék a csodakertről az egyetlen Földért (Magvető Kiadó, 2019)  Környezetvédelmi témájú mese-antológiával ünnepli alapításának 70. évfordulóját a Móra Könyvkiadó. A kötet sokszínűségét a huszonnégy szerző és tizenkét illusztrátor által megálmodott változatos stílusú szövegek és képek adják. A hatéves kortól ajánlott történetek különböző megközelítéssel fordulnak a zöld témához: egyesek az ember és természet harmóniáját hangsúlyozzák, míg mások célzottan a felesleges fogyasztás negatív következményeit sulykolják. A kisiskolásoknak és kamaszoknak szóló írások váltakoznak a könyvben, ezért hasznos segítség, hogy a tartalomjegyzék minden mese mellett feltünteti az ajánlott korosztályt. A könyv létrejötte is különleges: közösségi finanszírozás keretében több mint 150 mecénás járult hozzá a környezetbarát papírra nyomtatott könyv megszületéséhez.   Amikor a kukák világgá mentek – mai mesék a zöld jövőért (Móra Kiadó, 2020) 

Könyvet lehetne írni arról, hogy időnként milyen különleges backstage-kérésekkel állnak elő a zenészek. Az idei paloznaki fellépők csak egyet szeretnének: Covid-mentességet.