zene;gyermekjog;

- Napi hat percnél több jár – A gyermekjogokról szól a noÁr legújabb dala

A gyermekek jogaira és az odafigyelés fontosságára hívja fel a figyelmet a Molnár Áron által alapított zenei formáció, a noÁr legújabb, társadalmi érzékenyítést célzó projektje.

Hidegrázós. Ha egy szóval kellene összegezni a noÁr legújabb dalát, ezt mondanám. A 116-111 című szám – amelynek címében a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány lelkisegély-vonalának hívószáma rejlik – azzal a tisztelettel és szeretettel fordul a gyerekek felé, amelyet a mindennapokban sokan, sokszor elfelejtünk. A videó a családon belüli erőszak, és a gyermekjogok legalapvetőbb kérdéseit szegezi a nézőnek: a mindenkinek kijáró figyelem felől közelít. Nem mindennapi audiovizuális projekt, amelynek minden eleme a helyén van: a finom hangzásvilág, a mesés, de valósághű grafika, a tűpontos szöveg.

„»Dolgozom.«, »Nem érek rá.« Velem beszélgetni ki fog? Nem a telefon az anyukám, nem az apukám a Tablet. Nem ünnepnap a Meki, ciki, hogy Andriséknál az lett. Egy nap hat percet dumálunk, nektek ez elég? Mondjuk jobb, mint Annának, aki otthon a cigitől megég. 6 perc/nap, Drága szüleim, ugye durva szám? Itt vagyok. És ti? Ugye figyeltek rám?.” – hallhatjuk a gyerekeket és felnőtteket is megszólító számban, amely után nehéz szavakat találni. A YouTube-on is elérhető videó premierje csütörtök este volt az Átriumban, ahol mintha üres színházteremben ültünk volna a vetítés alatt, a közönség néma csendben figyelt. Molnár Áron színész, zenész, aktivista a noÁr alapítója, beavatta a jelenlévőket saját történetébe, amely többek közt a projektre is inspirálta: technikatanára gyakran megütötte a gyerekeket, mire szülei azt tanácsolták, ha a tanár rá is kezet emelne, mondja azt, őt nem lehet megütni. A fiatal fiú így is tett, amikor rá került a sor, felkiáltott: „engem nem lehet megütni”. A tanár nem bántotta. A kiállás aztán az egész osztályban elterjedt. Az alkotók szándéka szerint a klip mindazoknak nyújthat támaszt, akiknek nem tanácsolják ezt a szüleik, vagy otthon érik őket nehézségek: felhívja rá a figyelmet, senki nincs egyedül, mindig lehet segítséget kérni.

Az est során Molnár Áron a képi világért felelős Remarker csapat vezetőjével, Máthé Katával, Varga Aidával, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és R. Csekeő Borbálával, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány képviselőjével beszélgetett (visszanézhető a Facebook-on). A színész ekkor felidézte a néhány hónappal ezelőtti esetet is, amelyben a Vígszínház több korábbi és jelenlegi tagja verbális és fizikai abúzusról számolt be az igazgató részéről. Ha egy csapat felnőtt szavainak igazságtartalmát is megkérdőjelezik, mi a helyzet egy gyerek esetében? – vetődött fel. Varga Aida kiemelte, valóban gyakran megjelenik a kétely, mi van, ha valaki a figyelemért hazudik: „ha egy gyerek úgy szeretne figyelmet kapni, hogy azt kell mondania, őt bántják, ott hatalmas probléma van. Hinni kell annak, aki ilyet el mer mondani, mert nem annyira menő, ha bántanak.”

Ma Magyarországon zéró tolerancia van érvényben a gyermekbántalmazás terén, ami azt jelenti – a közgondolkodásban lévő tévedéssel szemben –, egy pofon sem fér bele. Ám ennek ellenére az esetek jelentős része a küszöb alatt marad, százból tíz derül ki, és egy alkalommal indul eljárás. A két szervezet számos platformon próbálja elérni a fiatalokat: oktatási, kortárs környezetben egyaránt. A Kék Vonal ingyenesen, anonim hívható telefonszáma, chatszobája, valamint a Hintalovon Yelon programja ugyanakkor bárkinek elérhető, edukációs kérdésekkel és krízishelyzetben szintén fordulhatunk hozzájuk. És nélkülözhetetlen tudatosítani, mindannyian tehetünk valamit: figyeljünk egymásra. Napi hat percnél többet.

Infó: noÁr 116-111, a klipet a Remarker csapata készítette.

Közügyek középpontbanMolnár Áron közéleti aktivistaként noÁr néven indított mozgalmat 2017 végén, azzal a meggyőződéssel, hogy a tettek, az oktatás, a zene és a költészet erejével szabadabb, nyitottabb, emberségesebb társadalmat lehet alakítani. A zenei formáció társadalmi közügyekre reflektál rap számok formájában, beszél többek közt a migrációról, a rasszizmusról, a hajléktalan emberek helyzetéről, az oktatásról, a hétköznapi hősökről, a kultúra függetlenségéről, és az összefogás erejéről. Tanulni akarunk! című klipjüket másfélmillióan látták a YouTube-on. Terveik között szerepel a klíma- és ökológiai katasztrófa, az otthonápolás, és az identitás témáinak körbejárása. Jelenleg is aktív projektjeiket a noÁr Facebook és Instagram oldalán lehet követni, munkájukat támogatni. 

Ahogyan kastélyt, jachtot vagy drága kocsikat tart az ember, nemzeti uralkodó osztályunk számára mintha státusz szimbólummá kezdene lenni, hogy saját egyetemet is birtokoljon - véli Bagossy László, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Színházművészeti Intézetének vezetője, akit az intézmény tervezett átalakításáról kérdeztünk.