Marilyn Monroe;coco chanel;

- Elegancia és játékosság a Mai Manó Házban

Két nem mindennapi egyéniség és egy rendkívüli fotográfus találkozása: Budapesten láthatóak Douglas Kirkland Coco Chanelről és Marilyn Monroe-ról készült képsorozatai.

Jól körülhatárolható atmoszféra, amely a kép egyik szélétől a másikig tart – leginkább így lehetne meghatározni Douglas Kirkland fényképeinek lényegét. A világszerte elismert amerikai fotográfus Coco Chanelről és Marilyn Monroe-ról készült, hazánkban először a Mai Manó Házban látható sorozata erről ad számot. Az összeállítások változatlan tárgyuk okán tűnhetnének monotonnak, mégis inkább jól megőrzött pillanatokat és valódi jelenlétet láthatunk.

A földszinten az 1962-ben készült, Coco Chanel – Mítosz és Elegancia című széria fogadja a látogatót: a fotográfus a divatbemutatók előkészületei alatt és egy versailles-i kiruccanás alkalmával huszonegy napot töltött a világhírű divattervezővel. „Chanel hetyke, barokkos jellem volt (…) géniusza az egyszerűségben rejlett, és az egyszerűséghez bíznia kellett az ösztöneiben. Ugyanezt látta Douglas Kirklandben is, és megbízott benne. Kirkland a szívéből fényképezett” – írja Judith Thurman a Coco Chanel Three weeks című könyvben. Ezt érzékeltetik a fekete-fehér felvételek, amelyeken az elegancia nagykövetét a kanapén nyújtózkodva, önfeledten nevetve, cigarettával a szájában, vagy a társaság középpontjában láthatjuk kosztümben, kalapban, nyakában gyöngysorral. A fényképek munkamoráljáról, hétköznapjairól, s a kor divatvilágáról egyaránt beszámolnak, miközben mindannyiunkat elröpítenek a hatvanas évek Franciaországába.

Szintén kivételes képkockákkal folytatódik a tárlat az emeleten: az Egy este Marilyn Monroe-val ötvenöt fényképen mutatja be a popkultúra meghatározó egyéniségét, az amerikai színészt és fotómodellt. A felvételeket a fotográfus a Look magazin megbízásából készítette 1961-ben, a lap fennállásának huszonötödik évfordulóját ünneplő címlapsztorihoz. Visszaidézve az estét Douglas Kirkland úgy írta le, mint egy „csodaszép táncot”, amelyben Marilyn Monroe vezetett. A nő instruálta a fotóst, az ő ötlete volt, hogy egy ágyon pózoljon hófehér selyemlepedők takarásában, és döntött a nyilvánosságra hozható anyagról is. A munka finom érzékisége mellett könnyed és játékos, s megragadja a valóságos ikonná vált Monroe személyiségének árnyalatait. Akárcsak a Chanel-sorozat darabjai, ezek a képek is legalább annyit elárulnak készítőjükről, mint az alanyukról.

Infó:

Douglas Kirkland: Coco Chanel – Mítosz és Elegancia, Egy este Marilyn Monroe-val.

Ingyenesen megtekinthető a Mai Manó Házban.

Nyitva: július 5-ig.

NévjegyDouglas Kirkland 1934-ben született. A riportfotó aranykorában kezdett el dolgozni a Look magazinnál, majd a ’60-70-es években a Life-nál. Dolgozott a The Sunday Times Magazine, a The New York Times Magazine és a Town & Country Magazine lapoknak is. Karrierje kezdete óta több mint kétezer megbízása volt, hatszáznál több hírességről készített felvételt, és több mint százötven film forgatásán fotózott. Sokszorosan díjazott képeit számos kiállításon bemutatták, munkáit többek közt a londoni National Portrait Gallery, a Smithsonian Museum, és az amerikai filmakadémia, az Academy of Motion Picture Arts and Sciences állandó gyűjteményeiben őrzik. 

Az eddigi legátfogóbb életrajz jelenik meg pénteken szülőhazájában, a Franciaországban élő és már csak francia nyelven publikáló cseh szerzőről, Milan Kunderáról. A mű számos vita forrása lesz.