sajtó;nemzeti konzultáció;Lánchíd;hazugságok;

2020-06-27 07:04:00

Az Index hete

Azt állította Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (sajtótájékoztatóján arról, hogy veszélybe került-e az Index), hogy „Nyugat-Európában hasonlóan sokszínű tájékozódási lehetőség nincs, mint nálunk”.

Ezzel szemben a tény az, hogy összehasonlíthatatlanul nagyobb van, mint nálunk. A nyugati országok közszolgálati médiája eleve kiegyensúlyozottságra törekszik, sokféle álláspont és vélemény bemutatásával, míg a magyar totálisan egyoldalú kormánypropagandát sugároz, ellenvéleményt nem tűrnek. A helyi sajtó Magyarországon teljesen Fidesz-kézbe került, a helyi rádiók szinte kizárólag a propagandaeszközzé vált MTI-híreket adják. Ilyen helyzet sehol Nyugat-Európában nincs. Az országos rádiók kizárólag Fidesz-kézben vannak, a tévék közül mindössze az ATV, valamint napi 10-15 percben az RTL Klub Híradója ad a kormánytól független tájékoztatást. Az országos nyomtatott sajtó – ellentétben a nyugatival – jelentéktelen méretűvé zsugorodott, befolyása csekély, és egyedül az internetes portálokon erős a független jelenlét. Igaz, egyelőre még le lehet írni, hogy Gulyás Gergely nem mond igazat. De ez a magyar médiafogyasztók döntő többségéhez nem jut el. 

Azt is állította Gulyás (arról, hogy Hadházy Ákos független képviselő gyűjteni kezdte a kormány által kiküldött konzultációs leveleket), hogy a konzultációs ívek eltulajdonítása, összegyűjtése bűncselekmény, személyes adattal történő visszaélés.

Ezzel szemben a tény az, hogy az úgynevezett nemzeti konzultációban kiküldött kérdőíveken nem szerepel semmilyen adat, csak a kormány kérdései. Ha a címzettek név nélkül eljuttatják ezeket Hadházynak, azzal sem ők nem követnek el bűncselekményt, sem Hadházy. A miniszter viszont alaptalanul fenyeget. 

Azt állította ezenkívül a miniszter (ugyanott), hogy a főváros a jelek szerint szívesen vitatkozik a kormánnyal, de jó lenne, ha erre kevésbé fontos területet találna, mint a Lánchíd. 

Ezzel szemben a tény az, hogy nem a főváros találta meg a Lánchidat a kormánnyal folyó vitáiban, hanem a kormány. Ők hozták elő, hogy miért nem újítják már fel Karácsonyék, hiszen Tarlós már rég megcsinálta volna. Hogyne. Úgy volt, hogy már 2015-ben hozzálátnak, aztán 16-ban, 17-ben, 18-ban és 19-ben is. Érdekes, akkor a kormánynak nem volt sürgős. Ahogy most sem. 

Azt állította Szijjártó Péter külügyminiszter (Facebook-bejegyzésében), hogy Magyarország támogatja Azerbajdzsánt, amely az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülésszakának összehívását kezdeményezi a koronavírus-járvány elleni küzdelem összehangolására. Szerinte a világjárvány kezelése globális feladat, jó lenne, ha bizonyos lépéseket össze tudnánk hangolni, és bizonyos esetekben segíteni tudnánk egymást.

Ezzel szemben a tény az, hogy „Magyarország dönt, nem az ENSZ”. Legalábbis két évvel ezelőtt még ez szerepelt az Orbán-kormány óriásplakátjain, igaz, akkor egy másik világméretű probléma, a menekültválság kapcsán. Pedig már akkor is igaz volt, hogy „jó lenne, ha bizonyos lépéseket össze tudnánk hangolni, és bizonyos esetekben segíteni tudnánk egymást”. Nem?